Najgora zemlja na svijetu: Žene se udaju prije 18. godine

Britanska nevladina organizacija “Spasimo djecu” (“Save the childern”) nedavno je objavila istraživanje o najboljim i najgorim zemljama za žene na osnovu pet indikatora u koje spadaju dječji brakovi i stopa plodnosti u adolescentnom dobu. Od 144 analizirane zemlje Niger je bio na zadnjem mjestu,  a posljednjih 20 mjesta zauzimaju zemlje iz podsaharske Afrike.76 posto djevojaka se uda prije nego što napuni 18 godina u Nigeru, a u prosjeku jedna od pet djevojaka se porodi svake godine.Ova dva podatka imaju razarajuće posljedice za živote mladih djevojaka. Većina roditelja se odlučuje da uda svoje kćerke tako rano jer nisu u mogućnosti da ih izdržavaju. Dječji brakovi idu ruku pod ruku sa siromaštvom.Djevojke koje se ranije udaju obično prekidaju školovanje i lako postaju žrtve seksualnog zlostavljanja i porodičnog nasilja, kaže Svjetska zdravstvena organizacija.Komplikacije koje nastaju u trudnoći i na porođaju su drugi značajan uzrok smrti za djevojčice između 15 i 19 godina, navodi SZO. Djeca koju rađaju ovako mlade majke takođe su u većem riziku da umru u prvoj nedjelji života ili da se rode mrtvorođena.Ramatou živi u Nigeru, ima 13 godina i ovo je priča iz njene svakodnevnice.

Ona svakoga dana kada se probudi čisti dvorište, pere suđe i sprema doručak, ako ima hrane za taj dan. Ramatou bi voljela da ide u školu, ali to nije dio njene dnevne rutine. Ona će biti sretna ako je roditelji ne udaju u narednih nekoliko godina, ali to je malo vjerovatno.Iako ima samo 13 godina, Ramatou je već bila svjedok prisilnog braka kao i dječjeg vjenčanja. Njene dvije drugarice su se udale prošle godine, ali još uvijek nemaju djece, kaže ona.Ona poznaje dvije djevojčice koje su već rodile djecu i koje su oboljele od fistule, rupe koja se stvara između vagine i rektuma zbog pretjeranog širenja kože pri porođaju i koje izaziva brojne komplikacije pri uriniranju.Njena majka jedva čeka da je uda. Njen otac je imao saobraćajnu nesreću i ne može više da radi i izdržava porodicu. Roditelji su joj razdvojeni, a majka se sa djecom preselila u kuću svojih roditelja. Djevojčica predstavlja teret za porodicu  i već se spremaju da je udaju za čovjeka koji je prvi ponudio miraz.Uz podršku oca i zaposlenih u “Spasimo djecu” našla je snage da se odupre. Ona se svakodnevno bori sa siromaštvom. Često preživljava na riži jer njena porodica ne može da priušti meso ili ribu, a ponekad gladuju i po više dana.Djevojčica (13) je nakon što se razboljela prestala da ide u školu.  Želi da nauči da šije da bi zaradila novac i pomogla porodici.- Voljela bih da imam šansu da završim školovanje, da nađem posao i pomognem svojoj porodici – rekla je Ramatou.Prema UNICEF-u samo 9,6 posto djevojčica u Nigeru ide u školu.

Izvor: Avaz.ba