Gradonačelnik Sarajeva predlaže: Osnovati gradsku policiju, pretvoriti puste kasarne u zatvore


Grad Sarajevo posljednjih mjeseci obilježile su pljačke, ubistva i brojna druga kriminalna djela.
Tri crna mjeseca u Sarajevu: Tri ubistva, 15 ranjenih, svakodnevne pljačke, masovne tuče…
Portal Radiosarajevo.ba ovim je, „crnohroničnim“ povodom kontaktirao Gradsku upravu i gradonačelnika Ivu Komšića s pitanjem za komentar na trenutno stanje u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
„Kad je riječ o sigurnosnoj situaciji, Grad Sarajevo je i pored toga što je postojećim ustavno-pravnim uređenjem u postdejtonskom periodu ostao bez znatnog dijela nadležnosti, u svim sazivima predlagao određene mjere, te pokrenuo i realizirao određene projekte u ovoj oblasti.
Da ova institucija nikada nije nijemo posmatrala nemile dešavanja u gradu poput ubistava, krađa, saobraćajnih nesreća, pucnjava, pasa lutalica, govori i činjenica da je Grad Sarajevo od svog osnivanja kontinuirano reagirao, inicirao, predlagao, nudio konkretna rješenja i kooperativnost s drugim nadležnim nivoima vlasti i njihovim pripadajućim resorima“, počinju svoj odgovor iz ured gradonačelnika.
Podsjećaju nas da je Grad Sarajevo ranijih godina finansijski podržao dodatno opremanje policije, te u saradnji s njima proveo projekt ugradnje video nadzora nad javnim površinama na području četriri gradske općine (Stari Grad, Centar, Novi Grad i Novo Sarajevo), za šta je utrošeno blizu 400.000 KM.
„Gradska uprava je provela i vrlo uspješan projekt primarne prevencije maloljetničke delinkvencije putem kojeg je kroz funkcionalna stručna savjetovanja, kreativne radionice i ostale socijalne aktivnosti, izvršena postepena socijalna adaptacija djece pod rizikom.“
„I ovaj put, kao u više navrata do sada, pozivam sve nadležne da samoinicijativno, kao i u saradnji s Gradom Sarajevom, poduzme i konačno realizira mjere s ciljem obnove narušene sigurnosne situacije u gradu.
Ponovo predlažemo: stvaranje pravnih pretpostavki o uvođenju ‘gradske’ policije u sklopu kantonalnog MUP-a; potom stalnu prisutnost policajaca na gradskim ulicama i naseljima (a ne njihov izlazak nakon nemilog događaja kao što se sada dešava); prisutnost policijskih patrola s rotacijom, koje će 24 sata dnevno kružiti gradskim kvartovima, ulicama i saobraćajnicama; stalne saobraćajne kontrole vozila, pješaka i ostalih sudionika u saobraćaju, a ne samo radarske kontrole“, piše gradonačelnik Komšić.
Jedna od mjera, na kojima su u Gradskoj upravi konstantno insistirali, je da se dodijele veće ovlasti i materijalna podrška policijskim i organima pravosuđa kako bi, uz tješnju saradnju sa institucijama vlasti odlučno krenuli u borbu protiv narastajućeg kriminaliteta i svih oblika narušavanja javnog reda i mira u gradu:
„Jer samo hvatanjem, izvođenjem počinilaca odnosno naredbodavaca pred lice pravde i njihovim adekvatnim sankcioniranjem, vratit će građanima ovog grada sigurnost i povjerenje u institucije.“
Grad Sarajevo je u više navrata inicirao i ustupanje postojećih nenamjenskih objekata, većinom napuštenih kasarni s mogućnošću njihove prenamjene i korištenja u svrhu osnivanja zatvorskih kapaciteta, dodaje se i poručuje:
„Konačno, inicirali smo i izmjenu pravnih propisa koji se odnose na nelegalno nošenje oružja tako da zaprijećena kazna za nelegalno nošenje oružja bude primjerena i adekvatna.“

(Radiosarajevo.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.