ZA VIKEND DO 20 CENTIMETARA SNIJEGA! Oprez, puhat će i snažan vjetar, meteorolozi izdali niz upozorenja


Petak će, prema najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, označiti kraj poduljeg toplog perioda koji je, neuobičajeno za ovo doba godine, obilježio dobar dio studenoga.
Na Jadranu i u područjima uz njega bit će promjenljivo do pretežno oblačno, mjestimice s malo kiše, osobito na sjevernom dijelu. U središnjim i istočnim područjima pretežno i djelomice sunčano, poslijepodne uz postupno naoblačenje.
Puhat će većinom umjeren jugozapadnjak, u gorju s jakim i olujnim udarima, a na Jadranu umjereno i jako jugo i jugozapadnjak.
Najniža jutarnja temperatura zraka od 5 do 9, na Jadranu između 9 i 14, a najviša dnevna većinom od 14 do 19 °C.
Meteoalarm je zbog jakog i olujnog vjetra izdao upozorenja za gotovo cijelu Hrvatsku. U Lici i Gorskom kotaru udari jugozapadnog vjetra mogli bi biti orkanske snage i dosezati brzinu od čak 130 kilometara na sat. Stoga je ondje na snazi narančasto upozorenje, koje upućuje na opasne vremenske uvjete. U ostalim je krajevima objavljeno upozorenje žute boje, koje označuje potencijalno opasno vrijeme.
meteoalarm2-460_962732S0
U subotu će u cijeloj državi biti oblačno s kišom, a u unutrašnjosti uz zahladnjenje sa susnježicom i snijegom. U gorju se očekuje snježni pokrivač, kojeg krajem dana moze biti i u nizinama.
Meteoalarm je zbog kiše, vjetra i snijega za subotu izdao čitav niz upozorenja za cijelu Hrvatsku. Najdeblji se snježni pokrivač, do 20 centimetara, može očekivati u Lici i Gorskom kotaru.
Na širem karlovačkom području i Banovini moglo bi pasti do 10 centimetara snijega, dok u Slavoniji, Baranji i sjeverozapadnom dijelu unutrašnjosti ne bi trebalo biti više od pet centimetara snijega, ondje gdje bude padao.
Gdje god bude padala kiša, mjestimično bi mogla biti obilnija, na sjevernom Jadranu i u dalmatinskom zaleđu ponegdje bi je moglo pasti i do 50 litara po četvornom metru. Posvuda će puhati vjetar, u unutrašnjosti jak sjeverac i sjeveroistočnjak, na Jadranu isprva jak jugozapadnjak, a kasnije jaka i olujna bura.
meteoalarm-460_962730S0
U nedjelju prestanak oborina i djelomično razvedravanje, a u ponedjeljak pretežno sunčano i hladno. I u nastavku sljedećeg tjedna maksimalne će dnevne temperature biti primjerenije ovom dijelu godine nego dosad.

(jutarnji.hr)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.