Iz ovih razloga nikada nemamo dovoljno novca


Svaki dan uredno idemo na posao, dobijamo platu, ali nikako da sastavimo kraj s krajem. Zašto neki ljudi koji imaju redovnu platu, nikako da sastave kraj s krajem? Evo šta savjetuju stručnjaci – šta je ono što bogati ljudi rade a ostatak svijeta ne:
1. Stavljamo naglasak na štednju, umjesto na zaradu
Štednja je ključna u stvaranju bogatstva, ali ne želite da vam to bude u fokusu toliko da zanemarite mnogo važniju stavku – zarađivanje. Ovo drugo je prioritet svih zaista bogatih ljudi. Da biste štedjeli, morate prvo da steknete novac, zar ne? Kod milionera je najčešći slučaj da imaju nekoliko izvora prihoda, kao i da pametno štede.
2. Niste počeli da investirate
Šta čekate? Jedan od najefikasnijih načina zarade je da investirate novac u projekte u koje vjerujete. Što ranije počnete, to bolje. Milioneri investiraju oko 20 % svog godišnjeg prihoda u nove projekte, prenosi Blic.rs.
3. Zadovoljni ste stalnom zaradom
Obični ljudi biraju da budu plaćeni na sigurnom poslu, sigurnom zaradom na sat. To je siguran način da se nikada ne obogatite, odnosno da se vlasnici vaše firme obogate od vašeg rada. Bogati ljudi biraju da budu plaćeni na osnovu svog učinka, i uglavnom su samozaposleni.
4. Kupujete stvari koje ne možete da priuštite
Ako živite iznad svojih mogućnosti, imat ćete milione – duga. I naravno da se nećete obogatiti.
5. Slijedite tuđe snove, a ne svoje
Ako želite da budete uspješni, treba da volite to što radite – i to nije fraza. To znači da jurite za svojom strašću. Zašto je to važno naglasiti? “Kada slijedite tuđe snove ili ciljeve, vremenom ćete postati nezadovoljni izabranom profesijom”, objašnjava Tomas Korli, autor knjige “Promenite navike, promenite život”. Mnogi prave grešku tako što jure nečiji tuđi san, obično san svojih roditelja. Ne nasjedajte na to.
6. Nikada ne izlazite iz komforne zone
Ako želite da sagradite bogatstvo, morate da se naviknete na osjećanje neprijatnosti ili nesigurnosti. Bogati ljudi čak pronalaze uživanje u neizvijesnosti. Ako ste od onih koji vole da igraju na sigurno, teško da ćete biti bogati, prenosi Blic.rs
7. Imate ciljeve vezane za novac
Pare se neće samo pojaviti na horizontu, potrebno je da radite za njih. Napravite finansijski plan. Bogati ljudi se posvećuju zgrtanju bogatstva. Tome posvećuju sve svoje radne sate. Za to je potreban fokus, znanje, napor, precizni ciljevi i jasna vizija šta želite da postignete. Zvuči komplikovano? Onda niste od takvih.
8. Prvo trošite, pa onda štedite
Ako želite da postanete bogati, prvo platite sebe. “Ono što većina ljudi uradi kada zaradi neki dinar jeste da plate sve ostale”, primjećuje jedan američki milioner. “Oni plate poslovođu, dug na kreditnoj kartici, plate banci, Vladi, i tako dalje.” Bolje od trošenja, pa uštede onog što je ostalo, jeste da prvo štedite. Stavite sa strane bar 10 % svog prihoda i neka taj proces bude automatski. Tako nikada neće vidjeti taj novac i naučit ćete da živite bez njega
9. Vjerujete da nikada nećete biti bogati
Onda sasvim sigurno ni nećete. “Prosječna osoba vjeruje da je biti bogat izvan njihovog domašaja, i da to sljeduje samo ljudima koji imaju sreće”, kaže jedan uspješan biznismen. “Istina je da u kapitalističkoj zemlji imate svako pravo da budete bogati, ako ste spremni da stvorite masovnu vrijednost koju će koristiti drugi ljudi”, dodaje. Bogati ljudi postavljaju sebi visoke ciljeve. Ako niste takvi, onda se ne pitajte zašto ste prosjek.

radiosarajevo.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published.