I nakon 26 godina omiljena romantična komedija: Nepoznate činjenice o filmu “Zgodna žena“


Romantičari širom planete rasli su uz kultni film „Zgodna žena“ (Pretty Woman), koji je ove godine obilježio svoju 26. godišnjicu. Dječaci i djevojčice iz te generacije rasli su na temeljima ljubavi, vjere u čuda i nedostatka predrasuda. Danas neke nove generacije rastu uz isti film i nadamo se da vjeruju u emociju, kao najčistiji izvor sreće.
Glavne uloge u ovoj bajkovitoj priči iznijeli su Julia Roberts, koja je igrala ulogu prostitutke Vivian i Richard Gere, koji je u svom mladolikom izdanju tumačio ulogu bogatog biznismena Edwarda. Priča je nastala pod rediteljskom palicom Garryja Marshalla. Većina nas zna rečenice iz filma napamet i vjerovatno pjeva pjesmu „Kiss“ u pjenušavoj kupki, a evo nekih nepoznatih činjenica o samom filmu.
„Zgodna žena“ je zapravo Disneyjev film, otuda vjerovatno dolazi kontekst pepeljuge i princa.
Na slavnom posteru, na kojem Julia vuče Richarda za kravatu, zapravo nije tijelo Roberts. Njena glava je prosto ukomponirana na tijelo duplerke.
Film je u startu nosio naziv $3.000, što je suma koju je Vivian tražila od Edwarda da provede čitavu sedmicu s njim kao eskort dama. Priča je trebala biti mnogo mračnija i govorila je o prostitutki ovisnici, koja je imala cilj da skrene pažnju na problem prostitucije osamdesetih godina.
– Radnja je u startu bila mračna i depresivna. Užasna, grozna priča o dvoje groznih ljudi i moj lik je bio strašan – rekla je Roberts u jednom razgovoru.
Uloga Vivian Ward prvobitno je bila ponuđena Molly Ringwald, ali ona ju je odbila.
– Scenarij je bio ok, ali moram reći da je Julia Roberts ono što čini taj film. Svaki glumac nada se jednoj takvoj ulozi u kojoj će zasjati – rekla je Ringwald. Kasnije su ulogu odbile i Meg Ryan, Melanie Griffith, Sharon Stone, Michelle Pfeiffer…
Al Pachino je također odbio ulogu Edwarda Lewisa. Nakon što je film „Kum“ doživio veliki uspjeh, Pachinu su nuđene mnoge uloge koje je on odbijao, a ovo je bila jedna od tih.
Ogrlica koju Vivian nosi u filmu izrađena je specijalno za tu priliku. Napravio ju je draguljar Fred Joaillier od 18-karatnog bijelog zlata, dijamanata i rubina. U filmu Edward govori Vivian kako ogrlica košta četvrt miliona dolara, što je zapravo bila istina.
Scena u kojoj Gere svira klavir je stvarna. On voli muziku i sam je naučio svirati klavir. Navodno je komponirao numeru koju je svirao.
Opera na koju je Edward odveo Vivian je Vivaldijeva La Traviata – to je priča o pariskoj kurtizani koja se zaljubila u bogatog čovjeka. Dakle, scena s operom napravljena je namjenski, ali malo ko je mogao povezati simboliku, osim poznavalaca i zaljubljenika u klasičnu muziku.
Dizajnerica Marilyn Vance rekla je za „Elle“ 2010. godine kako haljina koju je Julia nosila na operi uopće nije trebala biti crvena. Svi su insistirali na crnoj, ali je dizajnerica isprobavala sve nijanse crvene na Juliji i istrajala u odluci da to ipak bude vatrena boja.
Tokom snimanja ljubavnih scena Julia je bila toliko nervozna da joj je iskočila vena na čelu. Tada je Garry Marshall ušao u krevet i zajedno s Richardom Gereom masirao Juliji venu dok nije nestala.
Slavni auto Lotus, kojim Edward „pokupi“ Vivian, doprinio je da se prodaja Lotus automobila utrostruči u Britaniji u periodu između 1990. i 1991. Ferrari i Porsche odbili su da im se vozila pojavljuju u filmu koji govori o prostituciji. Izgleda da im je to bila velika greška.
Scena u kojoj Edward otvara kutiju s nakitom i pokazuje slavnu ogrlicu Vivian, pa je potom zatvori i tako joj uštine prste, zapravo nije bila planirana. To je Gereova improvizacija, koju su odlučili zadržati u filmu.
Richard Gere je izjavio kako „Zgodna žena“ uopće nije njegov omiljeni film.
– Bila je to blesava romantična komedija i već sam zaboravio da sam to snimio.
Ovo je prvi film u kojem je glumio Hank Azaria. Glumio je detektiva, a sada je poznat po ulozi Davida u seriji „Prijatelji“ i po posuđivanju glasa za seriju „Simpsons“.
Julia Roberts imala je samo 22 godine kad je film realiziran 1990. Tog je mjeseca prekinula s dečkom Dylanom McDermottom i počela izlaziti s glumcem Kieferom Sutherlandom.
„Zgodna žena“ je film koji je osvojio brojna srca, a njegova popularnost s godinama ne opada. O kvalitetu glumačke postave svjedoče sve godine uspješne karijere iza njih. Bilo kako bilo, mnoge generacije će uživati u romantičnoj priči, jer za razliku od nas, ideologija ljubavi nikad ne stari.

faktor.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published.