Emine Erdogan: SAD ne razumije šta je državni udar


Supruga turskog predsjednika kaže da su u vrijeme krize postupci ‘prijatelja’ glasniji od djela neprijatelja.
Amerikanci moraju zamisliti kako se napada njihova zemlja kako bi mogli u potpunosti cijeniti koliko je pokušaj državnog udara traumatizirao njihovog saveznika Tursku, rekla je Emine Erdogan, supruga turskog predsjednika, ocijenivši odgovor Zapada na incident kao „veliko razočarenje“.
„Neke zemlje koje smatramao prijateljima oklijevale su osuditi pokušaj državnog udara“ rekla je Erdogan.
„Objavili su dopola javne izjave kao da su čekali da vide ko će pobijediti, a neki su otišli toliko daleko da su tvrdili kako je državni udar fikcija. Zamislite samo kakve su osjećaje izazvale šokantne primjedbe na naciju koja se upravo suočila sa smrću. Da su Brooklyn Bridge zauzeli teroristi ili da je Capitol Hill napadnut granatama to bi bilo nalik onome što se desilo u mojoj zemlji“, dodala je.
Za vrijeme neuspjelog državnog udara na Bosforskom mostu su se stacionirali tenkovi, a urotnici su bombardovali zgradu turske skupštine.
U pokušaju državnog udara poginulo je više od 250 civila, a približno 2.000 je ranjeno.
Erdogan je govorila u Harvard klubu, a njenom obraćanju su prisustvovali turski poslovni ljudi i utjecajne američke medijske ličnosti, poput Tine Brown.
Ustupci SAD-u
U vrijeme krize postupci „prijatelja“ glasniji su od onih koje čine neprijatelji, rekla je Erdogan.
Zapadni mediji bili su fokusirani na Erdoganove čistke ljudi povezanih sa pokušajem puča u vojsci i državnim institucijama, kao i na nastojanje Turske da se zemlji izruči Fethullah Gulen, kojeg Turska država označava kao glavnog organizatora propalog puča.
Analitičari upozoravaju da Erdoganova kampanja protiv Gulenovog pokreta i njegovih članova može fundamentalno izmijeniti način na koji Turska funkcioniše.
Posebno je kritična situacija u sektoru državne službe, gdje mnogi srednje rangirani činovnici napuštaju poslove zato što se njihova imena nalaze na listama Gulenovih pristaša.

balkans.aljazeera.net