Tuširamo li se ispravno: Ovo su najčešće greške koje pravimo


Dermatolog dr. Derek Chan otkrio je u čemu ljudi najčešće griješe kada se tuširaju i peru kosu.
Koliko često se treba tuširati?
Jednom na dan je sasvim dovoljno. Pacijenti koji imaju ekcem trebaju vlažiti kožu kremom pet minuta poslije tuširanja kako bi zadržali vlažnost kože.
Koliko vruća voda treba biti?
Topla voda je najbolja. Vruća voda izvlači dodatnu vlagu iz kože kao i prirodne lubrikante. Ljudi koji imaju osjetljivu kožu, pogotovo oni s ekcemom, s vrućom vodom prave sebi samo štetu, kaže dr. Chan za Daily Mail.
Sapuni za kupanje ili gelovi za tuširanje?
To je lični izbor. Ako imate osjetljivu kožu birajte nježnije sapune i gelove, umjesto mirisnih.
Kako se brisati peškirom?
Predlažemo nježno tapkanje umjesto brisanja.
Koliko često raditi piling?
Koža se prirodno čisti tokom pranja i brisanja. Međutim, ponekad je potrebno dodatno napraviti piling kako bi otvorili začepljene pore i pomogli sebi s aknama. Piling jednom do dva puta sedmično bit će dovoljan. Za kožu lica je bolje koristiti poseban, za nju namijenjen piling, jer je osjetljivija.
Kako treba prati kosu?
Često ljudi samo masiraju kosu, a ne i tjeme. To je najveća greška. Posebno kod medicinskih šampona, a i kod običnih, važno je izmasirati vlasište i oprati ga od prljavštine i nakupljenih ulja. Medicinski šamponi jedino na taj način i djeluju.

(Faktor.ba)