Bivši holandski mirovnjaci iz Srebrenice mogli bi tužiti vladu


Stotinjak holandskih UN-ovih mirovnjaka mogli bi tužiti vladu jer ih je poslala da brane bosansku enklavu Sreebrenicu u 1995., nakon što je ministarstvo odbrane priznalo da je to bila “nemoguća misija”, izjavili su advokati u utorak.
Država je poslala te vojnike u nemoguću misiju i onda ih je napustila”, izjavio je advokat Michael Ruperti za AFP.
“To im je nanijelo veliku štetu, fizičku, psihološku i finansijsku, kao i njihovim društvenim životima”, kazao je.
Najteži zločin u Evropi nakon Drugog svjetskog rata desio se sredinom jula 1995. kada su lako naoružane holanske vojnike nadvladale snage bosanskih Srba u navodno “zaštićenoj zoni” UN-a u Srebrenici.
Skoro 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka ubijeno je i njihova tijela su bačena u masovne grobnice. Val ubistava osuđen je kao čin genocida u presudi UN-ovog suda uspostavljenog radi suđenja onima koji su počinili zločine tokom balkanskih ratova.
U Holandiji ta dešavanja još izazivaju kontroverze a pitanja oko uloge plavih šljemova UN-a još su prisutna.
Holandski vojnici, poznati kao “holandski bataljon”, utvrdili su se u svojoj bazi, prihvatili su hiljade izbjeglica iz enklave.
Nakon što su nadvladani, oni su, međutim, zatvorili svoje kapije za nove izbjeglice, i potom su dopustili bosanskim Srbima da evakuiraju izbjeglice. Dječaci i muškarci su razdvojeni i prebačeni su u autobuse kako bi bili pogubljeni.
Ta dešavanja dovela su do pada vlade u 2002., a Holandija je postala prva zemlja u istoriji koja se smatrala odgovornom za akte svojih UN-ovih mirovnjaka kada je holandski sud presudio u 2013. da je država odgovorna za smrt više od 300 bosanskih muškaraca i dječaka.
U junu ove godine ministrica odbrane Jeanine Hennis-Plasschaert priznala je tokom obilježavanja Dana veterana da je bataljon poslan u Bosnu “bez odgovarajućih priprema, bez primjerenih sredstava, s malo informacija kako bi štitio mir koji nije postojao”.
“To je bila nerealna misija, u nemogućim okolnostima”, kazala je.
Za advokata Rupertija, njegovi klijenti “još se teško uklapaju u društvo”.
O njima se loše govorilo već dvije decenije, i ljudi ih još pitaju danas na nogometnim terenima i u kafeima “Zašto niste ništa učinili?”
“Njihov ugled kao muškaraca i ljudi je ugrožen jer ih je napustila holandska država”, izjavio je Ruperti, dodajući da prvo želi da se sastane s predstavnicima ministarstva odbrane prije nego što podnese tužbu.
Potez je uslijedio nakon što je Evropski sud za ljudska prava u četvrtak odbacio tvrdnju da bi holandski zapovjednici trebali biti krivično gonjeni jer nisu uspjeli spriječiti ubistva tri žrtve tokom masakra iz 1995.
Panevropski sud u Strasbourgu jednoglasno jer proglasio aplikaciju “neprihvatljivom”, u kako ju je nazvao, “konačnoj” odluci.

klix.ba