SpaceX predstavio svemirski brod za Mars, lansiranje sa posadom 2024., put će trajati 115 dana


Prvi put u ljudskoj historiji jedna privatna kompanija predstavila je svoj koncept svemirskog broda za interplanetarna putovanja. Svemirski brod je samo dio većeg sistema – ime mu je ITS (Interplanetary Transport System), a iza njega stoji SpaceX i njegov osnivač Elon Musk.

Riječ je o projektu koj je do nedavno bio poznat kao “Mars Colonial Transporter” i čini ga cjelokupni sistem lansiranja i pogona svemirskog broda koji bi za manje od 10 godina na Mars odveo prvu grupu kolonizatora.
ITS je sačinjen od nanovo upotrebljivih raketnih motora Raptor, rakete za uzgon do Zemljine orbite koje će se također moći koristiti iznova, tankera sa gorivom te kapsule koja će imati ulogu svemirskog broda. Brod bi trebao biti sposoban otići na Mars i vratiti se na Zemlju.
“Ljudi se često pitaju zašto Mars. Naše mogućnosti su ograničene jer je Venera ‘kada puna kiseline’, Merkur je također negostoljubiv, Jupiterovi mjeseci su daleko, pa nam Mars ostaje kao najbolja solucija. Vjerujemo da je Mars nekada bio kao Zemlja tako da, ukoliko ga zagrijemo, mogli bi ga pretvoriti u novi dom”, rekao je Elon Musk.
Osnivač SpaceX-a fokusirao se na najvažniju stvar kada je u pitanju probijanje granice ljudskog dostignuća – cijena.
“Nekada optimistična cijena karte za odlazak na Mars bila bi 10 milijardi dolara, što je jednostavno neodrživo ukoliko želimo stvoriti koloniju. Ukoliko bi putovanje na Mars sveli na cijenu karte od oko 200.000 dolara, što je cijena prosječne kuće, stvari bi išle puno lakše. Ipak, to je teško i za to su potrebno imati uređaje koje možete upotrebljavati iznova, efikasnu mašinu za transport koja se može vratiti na Zemlju i efikasan sistem upravljanja njenim energentnom koji će se moći proizvoditi na Marsu”, objašnjava Musk.
On podsjeća da će novac za ovaj projekat biti realiziran kroz javno-privatno partnerstvo i kroz ličnu zaradu Elona Muska te profit njegovih kompanija uključujući slanje satelita raketom Falcon 9.
Prilikom uzlijetanja sa tla, raketa i kapsula(brod) bit će visoki 122 metra, a raketni motor će moći podići teret od čak 300 tona. Pored dvije glavne komponente ITS-a, SpaceX je predvidio svojevrsni tanker koji će svemirski brod napuniti gorivom prije početka puta. Bitno je napomenuti da put počinje od Zemljine orbite gdje će kapsula sa ljudstvom i teretom “sačekati” dopremanje tankera.
Prije slanja ljudi na Crvenu planetu, SpaceX planira pripremiti teren kroz najmanje četiri misije bez posade. Ukoliko sve bude teklo po planu, ITS bez ljudske posade poletjet će 2022., dok će brod/brodovi sa ljudskom posadom poletjeti prema Marsu 2024. godine.
Svemirski brodovi će se lansirati u formaciji jer se ne isplati slati samo jedan brod jednom u dvije godine. Naime,zbog rotacije Zemlje i Marsa, slanje broda je moguće učiniti jednom u 24 mjeseca. U jednom brodu moći će putovati 100 ljudi do 200, a prema Muskovim procjenama, za uspostavu kolonije od milion stanovnika bit će potrebno 40 do 100 godina.
Prosječna putovanja trajat će 115 dana, a zavisit će od količine tereta, broja putnika i pozicije Marsa u odnosu na Zemlju.

klix.ba