VIDEO: Studentica slučajno izumila bateriju koja bi mogla trajati 400 puta duže od drugih


Na taj način baterija koju je napravila Le Thai može izdržati stotine tisuća punjenja.

Studentica Mya Le Thai s UC Irvinea izumila je bateriju koja bi mogla trajati i do 400 puta duže od drugih baterija, piše Science Explorer.

Znanstvenici već neko vrijeme proučavaju nanožice umjesto litija kako bi napravili kvalitetnije baterije ali do sada bez nekog velikog uspjeha. Nanožice su izrazito delikatne i tanke niti koje sadrže idealna karakteristike za upotrebu u proizvodnji baterija. Odlično provode struju a svojom površinom omogućuju pohranjivanje elektrona. Ipak, nanožice su izrazito krhke i ne podnose dobro konstantno punjenje i pražnjenje.

Mya je probleme riješila tako da je omotala nanožicu ljuskom manganskog dioksida te onda to sve umetnula u elektrolit od gela nalik na pleksiglas.

Na taj način baterija koju je napravila Le Thai može izdržati stotine tisuća punjenja.

Više o procesu izrade možete saznati u videu: