Francuska: Oko 14 posto beskućnika u zemlji ima univerzitetsku diplomu


Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku Francuske (INSEE) 14 posto beskućnika u toj zemlji ima univerzitetsku diplomu.

Kako je sapćeno iz Instituta u Francuskoj živi 141.000 beskućnika. Dati podaci pokazuju kako obrazovani beskućnici u poodmakloj životnoj dobi počinju živjeti na ulici. Istraživanje koje se temeljilo na podacima iz 2012. godine beskućnici koji su završili fakultete žive većinom u okolici Pariza.

Riječ je većinom o muškarcima porijeklom iz Afrike, a studirali su na francuskim univerzitetima. S druge strane, beskućnice predstavljaju žene koje su migrirale u Francusku, a studirale su u matičnoj zemlji.

Oko 15 posto beskućnika s životom na ulici susrelo se već u doba univerzitetskih dana. Istraživanje je pokazalo kako je broj beskućnika udvostručen u periodu od 2001. do 2012. godine i da je oko 15 posto njih imalo posao i redovna primanja. Utvrđeno je i kako je veliki broj onih koji žive na ulici porijeklom s Balkana, ili zemalja Istočne Evrope.

avaz.ba