Evo kako izgleda proces zapošljavanja programera u Google-u


Iako su programeri veoma traženi na današnjem tržištu rada, to ne znači da proces zapošljavanja i intervjuisanja za ove stručnjake ne postoji. Kejvej Blok je programer koji radi za kompaniju Google. Njegov posao je pronalaženje novih programera i talenata za ovu kompaniju.

– U Google-u smo namjerno povećali broj škola u kojima aktivno tražimo mlade talente, sa 75 na 305 škola. Zainteresovani smo i za ljude s filozofskih smjerova jednako kao što smo za one sa IT smjerova. Ne zanima nas koliko bodova imate i da li znate koliko golf loptica može da stane u boing 747 – navodi Blok.

A šta zapravo stručnjaci u Google-u traže kada zapošljavaju programere?  Blok vam otkriva tajnu.

1. Nemoje da diskvalifikujete sami sebe

– Nedavna iskustva naučila su nas da možemo da pronađemo sjajne IT talente u mnogo širem spektru mjesta nego što smo mislili. Prvo, ima mnogo više ljudi koji žele da upišu prestižne i škole i fakultete nego što na tim školama ima mjesta. A drugo, programeri nisu uvijek svjesni svog talenta  i znanja dok još imaju 18 godina i sami čačkaju programe – navodi Blok.

Google takođe pokušava da ospori neke od najvećih stereotipa: od toga kako treba da izgledaju programeri do toga šta treba da rade u svoje slobodno vrijeme.

– Naši programi i rezidencije ohrabruju sve predavače na različitim školama da uče đake i studente kako da se pozicioniraju u današnjem IT svijetu, bez obzira na spol, rasu ili nacionalnost – ističe Blok.

On navodi da je to veoma važno, jer prečesto samo pogled na sastav IT sektora velikih firmi može da bude dovoljan da obeshrabri neke od najboljih talenata.

– Mogu da pomisle da za njih tu nema mjesta. Moj posao je da pomognem da se te stvari promijene. Vaš posao je da se prijavite – ističe Blok.

Google-ove inicijative u edukaciji rade na razvoju programa, resursa, alata i partnerstva kako bi IT branša postala dostupna većem broju ljudi tokom perioda školovanja.

– U međuvremenu, nemojte da pretpostavljate da niste kvalifikovani za posao zbog svog obrazovanja ili stručnosti. Naravno, svaki pokušaj konkurisanja za poslove u velikim i moćnim kompanijama može da djeluje zastrašujuće, ali to je nemoguća misija samo za one koji ni ne pokušaju – ističe Blok.

2. Pokažite nam šta možete da uradite, čak i ako vas to nisu naučili u školi

– Da, programeri treba da znaju da programiraju. Ali mi želimo da zapošljavamo ljude, a ne mašine. Tako u svom CV-ju, umjesto da pišete koliko ste poena imali i koji prosjek, dajte nam podatke o svom iskustvu na hakerskim maratonima, programerskim takmičenjima ili programerskim zadacima na kojima ste radili i koje ste probleme rješavali“, ističe Blok i dodaje:

– Samo zato što nemate diplomu nekog prestižnog fakulteta to ne znači da niste relevantan kandidat.“ Kroz podatke o konkretnim projektima pružićete jasniju sliku o sebi i svojim vještinama i nikog neće zanimati da li ste prije toga završili sociologiju, na primjer.

3. Programerske vježbe su najbitniji dio

Očigledno je da morate da posedujete programerske vještine i znanja, ali je uz to neophodno da se intenzivno pripremate za programerske vježbe – one su u središtu pažnje svakog Google intervjua.

Kandidati bi trebalo da budu u mogućnosti da odgovore na tri programerska pitanja od početka (bez pomoći biblioteka) u roku od 45 minuta.

– Takođe vam predlažemo da vježbate s drugim ljudima, bez obzira na to da li su obrazovani za IT  ili nisu – savjetuje Blok. “Posebno se usmjerite na algoritme i strukture podataka. Neke sjajne primjere možete naći na sajtovima kao što su Cracking the Coding Interview, Topcoder i Leet Code”.

4. Sjetite se šta možete da uradite kako bismo vas primjetili

“To je jednako važno, kao i da izbjegavate sindrom varalice. Ponekad kandidati imaju tendenciju da umanjuju neka od svojih visokih dostignuća iz straha da ćemo ih doživjeti kao prevarante.”

Neki novozaposleni programeri u Google-u su prošli kroz takvo iskustvo kada su bili u kampusu, a ponekad im se povremeno dešavalo tokom treninga. Iako je u pitanju sasvim normalna reakcija, ovakvo razmišljanje je kontraproduktivno i umanjuje šansu za uspjeh.

– Viđao sam kako strah nadvlada neke sjajne kandidate i potpuno uništi njihov intervju – navodi Blok.

“Tehnike opuštanja možda ne treba da budu prioritet u vašim pripremama za intervju, ali svakako bi trebalo da se tu nađu. Evo jednog korisnog savjeta koji Blok nudi: „Razmišljajte naglas dok radite vježbe iz programiranja. To ne samo da će vam pomoći da se koncentrišete na zadatak i ostanete smireni čak i kad ste pod pritiskom, već ovaj nivo transparentnosti može da pomogne osobi koja vas intervjuiše da shvati kako razmišljate. Zašto ne biste pokušali? Uostalom, ako ste stigli do razgovora, možete da budete sigurni da neko već vjeruje u vaše sposobnosti.”

Ukoliko i vas privlači karijera u programiranju i maštate o poslu u nekoj od velikih kompanija kao što je Google više o mogućnostima i izborima možete saznati na ovoj profesionalnoj obuci za programere.

avaz.ba