Nabiulina: Nafta je završena priča – okrenimo se investicijama


“Stari model vezan je za ne samo visoku, već i stalno rastuću cijenu nafte, za rast potrošnje i rast potrošačkih kredita. Novi model mora biti okrenut ka investicijama”, rekla je Nabiullina na ekonomskom seminaru “Jedinstvene Rusije”.

Prema prognozi Centralne banke, pozitivan kvartalni rast BDP-a očekuje se već u drugoj polovini 2016. godine. 

Međutim, u 2017. godini tempo rasta BDP-a neće biti visok – bit će manji od jedan posto, prenose ekonomski portali. 

Pri tome bi, prema procjeni Centralne banke, uz cijenu nafte od 25 dolara za barel, BDP Rusije mogao biti manji za jedan do jedan i po posto u 2017. godini.

Nabiullina, koju mnogi stručnjaci smatraju najzaslužnijom za izbjegavanje kolapsa ruskih finansija nakon uvođenja zapadnih sankcija, ističe da neće doći do katastrofe u ruskoj ekonomiji ako bude niska cijena nafte.