Hrvatska: Bez dozvole prevezeno 600 tona nafte


Mađarski dio Uprave INA-e bez znanja hrvatskih predstavnika odlučio prevesti 600 tona sirove nafte iz Siska u Rijeku.
Mađarski dio Uprave INA-e u petak je bez saznanja hrvatskih predstavnika uprave odlučio da preveze 600 tona sirove nafte iz Siska u Rijeku.
Nafta je transportirana željeznicom, suprotno stavu Vlade i Ministarstva gospodarstva.
Vijest je potvrdio tehnički ministar privrede Tomislav Panenić, koji je za nju saznao dok je nafta već bila na putu.
Rekao je da su ovom odlukom, koju osuđuje, prekršeni hrvatski zakoni.
Na pitanje znači li ovaj potez zatvaranje sisačke rafinerije, iz INA-e su saopćili kako je uobičajeno da naftne kompanije šalju svoje proizvode željeznicom prema i iz svojih rafinerija te da Rafinerija nafte Sisak s preradom nastavlja 25. oktobra.
Kritike sindikata
“Već smo ranije izvijestili kako s ciljem poboljšanja fleksibilnosti rafinerijske prerade INA razmatra alternativan način prevoza domaće nafte u Rafineriju nafte Rijeka”, stoji u saopćenju INA-e.
Brza reakcija stigla je iz Sindikata Nova solidarnost. Traže istragu i kažnjavanje odgovornih.
Predrag Sekulić iz tog sindikata je rekao: ”Tvrdim da je to sigurno jedna odluka MOL-a. Smatram da je kukavička, na današnji da, Dan neovisnosti Republike Hrvatske, napraviti ovakav presedan, rekao bih kontra hrvatske Vlade, kontra institucija hrvatske države, kontra hrvatskog naroda. Ja ovo ničim drugim ne mogu obrazložit, nego kao mađarski udar na Republiku Hrvatsku.”

balkans.aljazeera.net