Istraživanja / Muškarci izloženi ovoj hemikaliji češće dobivaju kćerke


Muškarci koji su izloženi dioksinu, hemikaliji koja je ranije bila česta u herbicidima, češće dobivaju kćerke nego njihovi vršnjaci koji nisu bili u kontaktu s ovom hemikalijom.
Istraživanje je obuhvatilo muškarce i žene koji su u periodu od 1969. do 1984. bili zaposleni u fabrici za proizvodnju herbicida, prenosi Atrijum.
Među njima je bilo 127 muškaraca i 21 žena, a dobili su ukupno 355 djece.
Rođeno je 197 dječaka i 158 djevojčica, ali muškarci koji su bili izloženi hemikaliji su rjeđe dobivali sinove. Oni koji su bili izloženi manjoj količini hemikalije su dobivali sinove u 47 posto slučajeva, dok su oni koji su bili izloženi većoj količini dobivali sinove u 45posto slučajeva.
Istraživanje nije obuhatilo dovoljno žena kako bi se mogli donijeti značajniji zaključci. Iako je dioksin uglavnom vještački proizveden, može nastati i kao posljedica prirodnih događaja poput vulkanskih erupcija i šumskih požara.

radiosarajevo.ba