Nova studija potvrdila; amalgamske plombe u nekim slučajevima mogu ozbiljno podići razine žive u tijelu


Sa sveučilišta Georgia dolaze rezultati novog istraživanja koji sugeriraju da amalgamske plombe za zube, dakle one koje su izrađene od mješavine žive, srebra i drugih metala, mogu povećati razinu žive u tijelu, zbog čega biste možda trebali razmisliti o drugim alternativama kad su u pitanju plombe.
Studija je pokazala da ljudi koji imaju više od osam amalgamskih plombi u ustima imaju više od dva puta veću razinu žive u krvi od ljudi koji nemaju plombe. Autori studije kažu da ovo otkriće ozbiljno dovodi u pitanje sigurnost ovakvih plombi, pogotovo kod ljudi koji već imaju previsoke razine žive u tijelu. Recimo, kod onih koji jedu puno morske hrane.
Koriste se više od 150 godina
Amalgamska plomba se koristi više od 150 godina, izdržljiva je i financijski dostupna, no sadrži živu – teški metal koji može uzrokovati oštećenja mozga, srca, bubrega, pluća i imunološkog sustava ako uđe u tijelo u visokim razinama, piše Time.
Zabrinutost zbog žive u plombama nije novost, ali prethodne studije, za razliku od ove, bile su nedosljedne i ograničene, kaže koautor studije Xiaozhong John Yu, docent zdravstvene znanosti o okolišu.

telegram.hr