Lični bankrot u Hrvatskoj pokrenulo 645 građana


Postupak ličnog bankrota zbog nemogućnosti izmirivanja dugovanja u Hrvatskoj je do sredine oktobra pokrenulo 645 građana, čija su ukupna dugovanja manja od 41 milion eura, pokazuju podaci Finansijske agencije.

Na kraju avgusta u blokadi je bilo 325.650 građana, a njihov ukupni dug iznosio je više od pet milijardi eura, od čega se više od polovine odnosilo na dug prema bankama, kreditnim društvima i štedionicama.

Zakon koji omogućava lični bankrot ili Zakon o stečaju potrošača u Hrvatskoj stupio je na snagu početkom ove godine.

Zakon propisuje da je građanin, odnosno potrošač, nesposoban za plaćanje ako najmanje 90 dana uzastopno ne može izmiriti jednu ili više prispjelih novčanih obaveza u ukupnom iznosu većem od 4.000 eura.

Postupak se pokreće dobrovoljno, na zahtjev potrošača.

fokus.ba