Istraživanje / Šta statusi koje objavljujete na Facebooku govore o vama


“What’s on your mind?” (O čemu razmišljate?)

Ovom rečenicom Facebook svakog dana pozdravlja skoro dvije milijarde aktivnih korisnika. Također, upravo je ovo pitanje koje psihijatri, psiholozi i savjetnici postavljaju svojim klijentima; pitanje koje instinktivno postavljamo prijatelju ili članu porodice koji izgleda kao da ima problema.

Kako je otkrila studija, čije je detalje danas objavio BBC, ekstrovertne osobesvakodnevno vole postati. Ljudi s lošim samopouzdanjem često postaju o svom divnom ljubavnom životu, neurotične osobe na Facebooku stalno traže potvrdu svog mišljenja, dok nas “narcisi” obasipaju statusima o svojoj dijeti ili vježbanju. Također, osobe koje objavljuju mnogo selfieja uglavnom su narcisoidne i češće imaju i druge psihopatske crte, dok osobe koje isuviše digitalno mijenjaju svoje fotografije imaju nisko samopouzdanje.

Ovo su detalji tog istraživanja – šta vaši Facebook postovi otkrivaju o vama:

  1. Prijave u restoranima, slike hrane, druženja s prijateljima, sportskih aktivnosti, kućnih ljubimaca te zabavnih stvari koje su vam se dogodile

Šta to govori o vama? Da ste ekstrovert, što podrazumijeva društvenost, pričljivost i veselje. Facebook koristite više kao alat za komunikaciju i povezivanje s drugima, a manje kao način traženja priznanja ili pohvala kroz ažuriranje statusa.

  1. Dijeljenje zanimljivih članaka, aktuelnih događaja ili kreativnih radova

Šta to govori o vama? Da ste vrlo otvorena osoba: znatiželjna, kreativna i otvorena za nova iskustva. Umjesto dijeljenja ličnih informacija, više volite pisati o novostima te svojim stavovima pa vam Facebook više koristi za pronalaženje informacija, a manje za druženje i povezivanje s prijateljima.

  1. Objave o ljubavnoj vezi

Šta to govori o vama? Da imate vrlo nisko samopoštovanje. Ako volite objavljivati slike s partnerom te dijeliti informacije o gotovo svakom trenutku vaše veze, vrlo je vjerovatno da imate vrlo nizak nivo samouvjerenosti. Istraživanja su pokazala kako ljudi takvim objavama žele svima saopćiti da je nešto, odnosno neko njihov, posebno kada se osjećaju ugroženo.

  1. Često dijelite svoje uspjehe i postignuća

Šta to govori o vama? Da ste narcisoidni. Svi se s vremena na vrijeme volimo i trebamo pohvaliti svojim uspjesima, no pretjerivanje s takvim objavama može biti znak narcisoidnosti. Istraživanja su otkrila kako takvi ljudi na Facebooku traže pažnju te vrednovanje svojih postignuća.

  1. Dijeljenje fotografija svoje djece

Šta to govori o vama? Da ste savjesni, što drugim riječima označava pažljivost, temeljitost i opreznost. Također, vrlo se često radi o organiziranim, marljivim i odgovornim osobama, koje Facebook koriste za komunikaciju s obitelji i prijateljima, a manje za promoviranje sebe. Međutim, istraživači su otkrili kako dijeljenje slika djece može odražavati i indirektni oblik takmičarskog roditeljstva. Hmm…

radiosarajevo.ba