Ruska “Armata” je najrevolucionarniji tenk u svijetu


Vojna obavještajna služba Velike Britanije u svom izvještaju nazvala je ruski tenk Armata T-14 najvećim probojem u konstrukciji tenkova u posljednjih 50 godina.

Bez pretjerivanja, Armata predstavlja najrevolucionarniji pomak u konstrukciji tenkova u posljednjih pola vijeka, navodi se u izvještaju koji je prenio Telegraf, navodeći brzinu vozila, radarski sistem i dizajn kupole.

U dokumentu se navodi da postoji zabrinutost zbog činjenice da London ne planira razviti tenk koji bi se mogao suprotstaviti ovom ruskom naprednom vozilu.

Istovremeno se dodaje da to ne treba da se interpretira kao zvanični izvještaj Ministarstva odbrane.

Operativni motor Armate ima do 1.800 konjskih snaga, dok je osnovna verzija tenka opremljena motorom od 1.500 konjskih snaga. Tenk ima tročlanu posadu. Na prednjoj strani nalazi se naoružana kapsula. Glavno naoružanje uključuje top kalibra 125 mm i mitraljez na daljinsko upravljanje kalibra 7,62 mm.Rusko ministarstvo odbrane prvi put je prikazalo Armatu na paradi povodom Dana pobjede 9. maja u Moskvi 2015. godine.

abc.ba