Ako ste dobri u ovim poslovima u Kanadi će vas dočekati raširenih ruku


Trumpova pobjeda na američkim izborima izazvala je lavinu tekstova o preseljenju u Kanadu, o čemu se često piše i kada je riječ o iseljavanju Hrvata. No, šalu na stranu, ta zemlja u potrazi je za tisućama kvalificiranih radnika, a osobito se traže neke profesije.

O velikim potrebama Kanade za radnicima već smo pisali. Ta zemlja ima i brzi sustav za useljenje koji nazivaju ‘Express ulazak’ (Express Entry) i to je vjerojatno najbrži način da kvalificirani radnici iz inozemstva počnu živjeti i raditi u Kanadi. Kanadska vlada preuzela je obvezu da cijeli proces useljenja mora biti gotov za 6 mjeseci.

Sve prijave za Express Entry program boduju se tako da se procjenjuju vještine, iskustvo, znanje jezika i obrazovanje svakoga tko se prijavi te se onda svi prijavljeni rangiraju prema broju bodova. Oni s najviše bodova dobiju poziv i nudi im se stalni boravak.

Ovaj program postoji od 2015., a prema aktualnim statistikama, poziv za stalni boravak najčešće su dobivali kandidati iz ovih profesija:

10.Stručnjaci za financije i ulaganja
9. Revizori i računovođe
8. Grafički dizajneri i ilustratori
7. Kvalificirani radnici u maloprodaji
6. Sveučilišni profesori i predavači
5. Programeri i developeri
4. Software inženjeri
3. Konzultanti i analitičari informacijskih sustava
2. Kuhari
1. Kvalificirani radnici u ugostiteljstvu

Listu je objavio Business Insider.

poslovni.hr