Nova generacija mladih u BiH: Žele da rade, pokreću biznise, žele mijenjati svijet oko sebe


Prošle sedmice u Jajcu je održan Info dan projekta ”Ekonomsko osnaživanje mladih”, kojem je prisustvovao veliki broj mladih iz Jajca, Bugojna, Donjeg Vakufa, Kneževa, Šipova i Mrkonjić Grada.

Mladi iz regije su pokazali veliki interes za ovaj projekat, čiji je cilj ekonomsko osnaživanje mladih kroz zapošljavanje i samozapošljavanje, izgradnju vještina potrebnih tržištu rada, prekvalifikaciju i edukaciju iz oblasti poduzetništva. 

Projekat „Ekonomsko osnaživanje mladih“ implementira Kolektiv d.o.o (Posao.ba) iz Sarajeva u saradnji s Opštinom Jajce i U.G. ”Centar za obrazovanje i druženje” iz Jajca, a podršku za realizaciju projekta dala je Vlada Ujedinjenog Kraljevstva. 

Prisutnima su se  obratili predstavnici projekta, relevantni stručnjaci u oblastima zapošljavanja i poduzetništva, te ukazali na najznačajnije prednosti učešća u projektu. Također, prisutni su mogli dobiti najvažnije informacije koje se odnose na mogućnosti koje projekat nudi nezaposlenima, na vrstu podrške koju mogu očekivati u narednom periodu, te način na koji mogu povećati svoje šanse za zapošljavanjem. Predstavljen je i program rada sa startup kompanijama, a mladi su imali priliku da se prijave za učešće u programu sa svojim poduzetničkim idejama.

Koordinatorica projekta i stručnjakinja za tržište rada iz kompanije Posao.ba, Samra Dedić, izjavila je kako su mladi iz regije prepoznali značaj ovog projekta i da su došli na Info dan sa konkretnim pitanjima. 

„Mladi iz regije aktivno traže posao i prilike da unaprijede svoje šanse za zapošljavanjem, a upravo kroz ovaj projekat imamo mogućnost da im taj proces olakšamo i omogućimo posao, te da im ponudimo edukacije i prekvalifikacije koje će ih učiniti konkurentnim na tržištu rada. Značaj ovog projekta se ogleda u tome što kroz direktnu podršku privatnom sektoru i saradnju s kompanijama, projekat podržava kreiranje radnih mjesta i na taj način stvara prilike za mlade ljude, dok istovremeno omogućava rast i razvoj kompanija. Važan segment projekta je i podrška za razvoj startup kompanija, te promocija poduzetništva među mladima.“

Sudeći po velikom broju prijava za posao i odzivu na Javni poziv projekta Ekonomsko osnaživanje mladih, kod mladih postoji veliki interes za zapošljavanje, te za edukacije koje će im olakšati put do posla. 
„Veliki je broj onih koji su spremni na prekvalifikaciju kako bi došli do posla. Kako služimo kao spona između poslodavaca i posloprimaoca, u mogućnosti smo da mlade dodatno educiramo o samom procesu traženja posla i o tome šta je kompanijama zaista bitno kada traže zaposlenike, te na koji način mogu poboljšati svoje šanse da upravo oni budu odabrani od strane poslodavca“, kaže za BUKU Semina Husomanović, koordinatorica projekta.

abc.ba
abc.ba

Ona kaže kako se u BiH mladi još uvijek odlučuju za pokretanje vlastitog biznisa, najčešće onda kada su već iscrpili druge mogućnosti i kada im dosadi čekati na posao. Situacija se, međutim, jako brzo mijenja, živimo u vremenu kada je mnogo lakše doći do informacija i kada moderne tehnologije brišu sve granice i nude bezbroj mogućnosti poduzetnicima.

“Mladi ljudi su svjesni da žive u svijetu koji se mijenja i kojem se moraju prilagoditi, te da oni sami moraju preuzeti odgovornost i inicijativu. Svjesni su toga da nije bitno odakle dolazite i kakav vam je nivo obrazovanja, bitna je vaša motivacija i želja da napravite neku promjenu”, ističe naša sagovornica. 
Ističe kako su mladi motivisani tuđim uspjesima i žele kroz preduzetništvo ostvariti svoj potencijal. Interes za ovakve projekte i za edukacije iz oblasti poduzetništva konstantno raste, a tome doprinose i startup inkubatori i akceleratori. Nedavno je održan i prvi forum inovacija, Sarajevo Unlimited, koji svjedoči o tome koliko je porastao interes mladih za poduzetništvo.

Ipak, mladi koji žele pokrenuti biznis trebaju određenu asistenciju na početku. 

Za mlade koji pokreću vlastiti biznis ili koji dođu sa idejom za pokretanje biznisa, obezbijeđena je edukacija iz oblasti preduzetništva, pravno i finansijsko savjetovanje, finansijska podrška za pokretanje biznisa, podrška u vidu infrastrukture i mogućnost rada sa inspirativnim mentorima koji su i sami pokretači jednog ili više uspješnih startup-a.

“Prošle godine je u Srebrenici pokrenut Biznis centar, a do kraja godine to ćemo učiniti i u Jajcu. Biznis centri su prostori gdje mladi mogu doći da se informišu, dobiju savjetovanje u traženju posla, mjesta za edukaciju, ali i coworking prostori za startup kompanije koje podržavamo kroz projekat”, naglašava Semina Husomanović.

Što se tiče mladih osoba koje traže posao, njima se nude soft skills edukacije i prekvalifikacije za poslove koji su traženi na tržištu rada, kao i posredovanje u zapošljavanju. Cilj je da se kroz ovaj projekat podrže održiva radna mjesta.

Naša sagovornica ističe kako mladi u BiH nisu pasivni već obeshrabreni. Obeshrabreni su statistikama i prethodnim iskustvima, kao i činjenicom da se oko njih premalo govori o prilikama, a previše o problemima. 

“Uz malo motivacije, dobre volje, pozitivnih priča, mijenja se i njihov stav. Kroz projekat susrećemo veliki broj mladih ljudi koji služe kao odličan primjer za ovo, ambiciozni su, vrijedni, puni pozitivne energije i spremni da iskoriste svaku priliku koja im se pruži. Mladi žele posao i žele graditi bolju budućnost u BiH”, zaključuje naša sagovornica.

U narednom periodu nezaposlene mlade osobe iz Jajca i okolnih opština – Bugojna, Donjeg Vakufa, Kneževa, Šipova i Mrkonjić Grada mogu očekivati više aktivnosti u okviru ovog projekta. U Jajcu uskoro počinje s radom i Biznis centar, u okviru kojeg će biti organizovan i prvi ciklus edukacija za poduzetnike i startup kompanije iz regije.

abc.ba