Misteriozno svjetlo na nebu Novog Zelanda u vrijeme zemljotresa


Dugo se priča o misterioznim svjetlima koja se pojavljuju tokom nekih zemljotresa, a neki su do sada fenomen povezivali sa UFO-ima ili masovnom histerijom iako postoje pouzdani svjedoci fenomena još od 1888. godine.
Ipak, posljednjih godina nekoliko takvih pojava snimljeno je kamerama, zbog čega se nisu mogle lako zanemariti.
Najnoviji snimci dolaze iz Novog Zelenda kojeg je jak zemljotres pogodio 13. novembra, a mnogi prestravljeni mještani govore da su tokom zemljotresa vidjeli jarku, plavu svjetlost na nebu.
Međutim, naučnici su predložili nekoliko mogućih uzroka ovog fenomena, uključujući o nekada popularno objašenjenje je da svjetla kreiraju pizoelektrična polja koja proizvode određene stijene. Ovakav spektakularan prizor može se vidjeti samo tokom zemljotresa jačine pet stepeni ili više, a dosad je taj fenomen zabilježen u samo 0.5 posto zemljotresa.

vijesti.ba