Savjeti/ Znate li gdje sodu bikarbonu ne smijete koristiti


Vjerovatno ste mnogo puta naišli na savjete u kojima se piše o dobrobitima sode bikarbone, ipak postoje situacije u kojima je nikako ne bi trebali koristiti.
Iako je odlična u čišćenju domaćinstva, nemojte je koristiti na posudama od aluminijuma. Može doći do neželjenog dejstva i na posuđu se mogu pojaviti mrlje.
Soda bikarbona ima brojne korisne primjene u njezi tijela. Međutim, s obzirom da je alkalna supstanca, ne preporučuje se u liječenju akni. Naime, soda eliminiše prirodne kiseline na koži, čime se stvaraju pogodni uslovi za širenje akni.
I ono što možda niste znali, soda bikarbona i prašak za pecivo nemaju isti efekat. Oba proizvoda stvaraju ugljen dioksid u određenim uslovima, čime daju odličnu teksturu pecivima. Međutim, soda bikarbona reaguje sa kiselinama koje se već nalaze u hrani. S druge strane, prašak za pecivo u sebi ima kiselinu. Zbog toga nisu dobra međusobna zamjena.

radiosarajevo.ba