SAD upozorio građane na napade u Evropi tokom praznika


State Department izdao je u ponedjeljak upozorenje američkim građanima na povećan rizik od terorističkih napada širom Evrope tokom božićnih i novogodišnjih praznika.
Pozivaju se Amerikanci da “budu oprezni na prazničnim događajima na otvorenom i prigodnim sajmovima” te se ističe kako bi turisti trebali izbjegavati velike gužve, “ako je moguće”.
State Department skreće pažnju na, navodno, “vjerodostojnu informaciju” da tzv. Islamska država Irak i Levant (ISIL), Al-Kaida i njihovi saradnici “nastavljaju planirati terorističke napade u Evropi, s fokusom na nadolazeće praznike i s tim povezane događaje”.
Poziv na oprez
U upozorenju se podsjeća na napade u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj i Turskoj ove godine.
State Department redovno poziva Amerikance na oprez kada se nalaze u inozemstvu, čemu pribjegava radije nego li ozbiljnom upozorenju da se ne putuje na neko odredište, koje koristi kada je riječ o neposrednoj prijetnji.

abc.ba