“Olujna astma” / Čudna bolest poharala Australiju: Hiljade ljudi u bolnici, ima i mrtvih


Ovog ponedjeljka, hiljade ljudi u Victoriji, u Australiji, zatražilo je bolničku pomoć zbog problema s disanjem. Četvero ljudi je umrlo, a troje je u kritičnom stanju.
U samo četiri sata, hitna pomoć je zaprimila skoro dvije hiljade poziva, a na terenu su bila sva raspoloživa vozila, 60 dodatnih, te policija i vatrogasci. Svi ljudi oboljeli su od jako čudnog fenomena, rijetke bolesti koja se naziva “olujna astma” i dešava se kada je nivo polena biljke ljulj u zraku izrazito visok, a naiđe oluja.
Astma je čest simptom alergije na polen. Skoro četvrtina ljudi koja boluje od polenske groznice ima i astmu. A, velika i dugotrajna kiša pogoršava ove simptome, jer, dok kiša pada, čestice polena upijaju tečnost i pucaju oslobađajući hiljade malih čestica alergena koje iritiraju pluća kad se udahnu, objasnili su eksperti za CNN.
Ove čestice mogu uzrokovati i upalu bronhija, koje se pune sekretom i otežavaju disanje – ovo je jedan od razloga zbog kojih ljudi koji boluju od astme ispuštaju neobičan zvuk dok dišu.
Ono što je čudno u ovom slučaju bilo jeste što većina ljudi koji su završili u bolnici, nikad prije nije imala simptome astme.

radiosarajevo.ba