Fascinantan prikaz rasta ljudske populacije na Zemlji do brojke od 7,5 milijardi


Kuge, svjetski ratovi, industrijska revolucija, moderna medicina… Ovo su pojave ili događaji koji su obilježili ljudsku historiju i demografska kretanja.

Ljudi su se prije 200.000 godina pojavili u subsaharskoj Africi odakle su se proširili po gotovo svakom kutku planete.

America Museum of Natural History napravio je zadivljujući timelapse video kojim grafički prikazuje napredak civilizacije. Porast populacije i dalje se odvija, a predviđa se, ukoliko stopa porasta stanovništva ostane u trenutnom intenzitetu, kako bi do kraja 22. stoljeća na planeti trebalo živjeti 11 milijardi ljudi.

To je veliki broj ljudi, naročito za razvijeni svijet. Jedna je osoba tokom ove godine u razvijenom svijetu potrošila 1,2 milijarde litara vode (kupanje, pranje suđa, odjeće, automobila…, kao i indirektno, kroz proizvodnju energije i hrane), a proizvela je i četiri tone ugljendioksida.