Dosta je bilo laži: Svijet uopće ne izgleda kao na mapama!


Za prave odnose veličina trebate pogledati – globus. Ili uživati u ubijanju predrasuda u ovom zabavnom videu…

Ako niste imali geografsku kartu na zidu svoje spavaće sobe, vjerojatno ste je barem imali kao podložak na radnome stolu. I vjerojatno vas je uvijek bunilo što su komadi kopna na vrhu karte toliko veliki prema ostatku planeta, iako se to nije slagalo s brojkama koje ste čitali. Ovaj će vam video sve objasniti…

Uvijek se Rusija činila ogromna kao ostatak svijeta. Većina nas i danas smatra da su Velika Britanija i Madagaskar otprilike iste veličine, baš kao i Grenland i Afrika…

Ali, svi smo bili u krivu, i to zbog Zemljina oblika koji je nalik na sferu. Naime, kad su se crtale prve projekcije današnjeg poznatog svijeta, kartografi su to napravili tako da su nas potpuno krivo informirali, pa za prave odnose veličina trebate pogledati – globus. Ili uživati u ubijanju predrasuda u ovom zabavnom videu..

dnevnik.hr