NIZOZEMCI NAKON SAMO 24h ZATVORILI CESTU S ‘ASFALTNIM ORGULJAMA’ Pogledajte kako izgleda prolazak ‘cestom koja pjeva’ i zašto su mještani poludjeli


Lokalna vlast u Nizozemskoj imala je plemenitu ideju poboljšanja sigurnosti u prometu. Zato su na ceste postavili posebne prometne trake koje zasviraju pjesmu kad automobil prijeđe preko njih propisanom brzinom.
Međutim, stanovnici obližnjeg sela nisu ni blizu zadovoljni ovom promjenom. Kažu da ih konstantna buka izluđuje, piše BBC. Jedan je stanovnik ovu metodu nazvao ‘psihološkom torturom’, a drugi je rekao da vozači namjerno prekoračuju brzinu samo da vide hoće li traka ‘zapjevati’ i pri dvostrukoj brzini od dozvoljene.

Nakon što su se pobunili protiv ‘asfaltnih orgulja’, vlasti su zatvorili ‘pjevajuću cestu’ u utorak, samo dan nakon što je službeno otvorena.
Da bi cesta odsvirala nacionalnu himnu na sjeveru Nizozemske, automobili su morali voziti do 60 km/h. Zvuk bi se začuo kad vozači prijeđu preko strateški postavljenih okomitih traka koje se inače nalaze na rubovima ceste i upozoravaju vozače da su preblizu ruba.

‘Izludjet ću. Ne možete sjediti na otvorenom, ne možete spavati noću’, rekao je Sijtze Jansma, a njegova supruga Ria je dodala: ‘Prošla subota, taksisti… Pokušavali su što brže prijeći preko traka i nacionalna je himna svirala cijelu noć pri najvećim brzinama.’

Sietske Poepjes, šefica lokalnog ureda za infrastrukturu, rekla je da je cilj projekta bila između ostalog promocija grada Leeuwardena, ovogodišnje Europske prijestolnice kulture, kao i test za novu boju za ceste.

‘To funkcionira odlično. Možete čuti melodiju. Bilo nam je drago da radi, ali ljudi ne bi trebali nesretni. Ima drugih cesta koje su prikladne za ovo’, rekla je.

Postavljanje i skidanje traka stajalo je 80.000 eura. ‘Htjeli smo vidjeti kako će utjecati na ponašanje vozača. I sam sam bio tamo i život uz takvu cestu je neugodan. Ideja je dobra, ali ljudi su se žalili na buku, nisu mogli spavati’, rekao je glasnogovornik ureda provincije Friesland.

U videu pogledajte kako je ‘zvučala’ vožnja po ‘asfaltnim orguljama’.

jutarnji.hr