Kontramjera: Iran neće odobriti vize za građane SAD


Nakon što je predsjednik SAD, Donald Trump, uveo zabranu ulaska za građane iz sedam muslimanskih zemalja, danas je stigla i prva kontramjera.
Naime, nakon što je za građane Irana onemogućeno izdavanje viza za ulazak u SAD, iz Ministarstva vanjskih poslova Irana saopćeno je da ni za američke državaljane koji budu htjeli doći u Iran, neće biti odobrena viza.
Podsjetimo danas su dvojica Iračana pritvoreni na Međunarodnom aerodromu J.F.Kennedy u New Yorku, jer dolaze iz Iraka, odnosno zemlje koja je na “crnoj listi”.
Khalid Darweesh i Haider Sameer Abdukkhaleq tehnički nisu migranti, već su u SAD stigli na osnovu ranije izdatih viza. Trumpova zabrana ulaska za muslimane iz sedam zemalja, ima i određene olakšice, ali da bi nekome bio dozvoljen ulazak u SAD iz tih zemalja mora dobiti posebnu dozvolu, a u ovoj fazi još uvijek nije jasno kako će se to razvijati.

avaz.ba