Objavljena imena kandidata za prestižnu sportsku nagradu Laureus (FOTO)


Ove godine među kandidatima za nagradu u muškoj konkurenciji su svjetski prvak u formuli 1 Britanac Lewis Hamilton, španski teniser Rafael Nadal, nogometna zvijezda Argentinac Lionel Messi, američki golfer Tiger Woods, španski motociklist Marc Marquez te kenijski atletičar Eliud Kipchoge

Laureus World Sports akademija objavila je u srijedu nominirane za jubilarno 20. izdanje prestižne nagrade Laureus.

Ove godine među kandidatima za nagradu u muškoj konkurenciji su svjetski prvak u formuli 1 Britanac Lewis Hamilton, španski teniser Rafael Nadal, nogometna zvijezda Argentinac Lionel Messi, američki golfer Tiger Woods, španski motociklist Marc Marquez te kenijski atletičar Eliud Kipchoge.

U ženskoj konkurenciji za nagradu konkuriraju čak četiri Amerikanke, gimnastičarka Simone Biles, atletičarka Allyson Felix, nogometašica Megan Rapinoe i skijašica Mikaela Shiffrin. U borbi za nagradu su i japanska teniserka Naomi Osaka te jamajčanska atletičarka Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Među ekipama nominirani su Liverpool, španska košarkaška reprezentacija, ekipa formule 1 Mercedes, ragbi reprezentacija Južne Afrike, NBA ekipa Toronto Raptord, te ženska američka nogometna reprezentacija.

O pobjednicima svake kategorije odlučivat će 68 članova Laureusove svjetske sportske akademije, a pobjednici će biti objavljeni na svečanosti u Berlinu 17. februara, navodi Hina.

LISTA NOMINIRANIH PO KATEGORIJAMA:

SPORTAŠ GODINE:

Lewis Hamilton (VB) – Formula 1
Eliud Kipchoge (Kenija) – atletika
Marc Marquez (Španija) – motociklizam
Lionel Messi (Argentina) – nogomet
Rafael Nadal (Španija) – tenis
Tiger Woods (SAD) – golf

SPORTAŠICA GODINE:

Simone Biles (SAD) – gimnastika
Allyson Felix (SAD) – atletika
Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) – atletika
Naomi Osaka (Japan) – tenis
Megan Rapinoe (SAD) – nogomet
Mikaela Shiffrin (SAD) – skijanje

EKIPA GODINE:

Liverpool FC (VB) – nogomet
Mercedes-AMG Petronas (Njemačka) – formula 1
Ragbi reprezentacija Južne Afrike
Španska muška košarkaška reprezentacija
Toronto Raptors (Kanada) – košarka
Ženska nogometna reprezentacija SAD

BREAKTHROUGH GODINE:

Bianca Andreescu (Kanada) – tenis
Egan Bernal (Kolumbija) – biciklizam
Coco Gauff (SAD) – tenis
Japanska ragbi reprezentacija
Andy Ruiz Jr (SAD) – boks
Regan Smith (SAD) – plivanje

POVRATAK GODINE:

Nathan Adrian (SAD) – plivanje
Sophia Florsch (Njemačka) – moto utrke
Christian Lealiifano (Australija) – ragbi
Kawhi Leonard (SAD) – košarka
Liverpool FC (GB) – nogomet
Andy Murray (GB) – tenis

SPORTAŠ S INVALIDITETOM:

Omara Durand (Kuba) – atletika
Diede de Groot (Holandija) – tenis u kolicima
Oksana Masters (SAD) – skijanje i biciklizam
Jetze Plat (Holandija) – triatlon i biciklizam
Manuela Schar (Švicarska) – atletika u kolicima
Alice Tai (VB) – plivanje

NAJBOLJI SPORTAŠ U AKCIJSKIM SPORTOVIMA:

Italo Ferreira (Brazil) – surfanje
Nyjah Huston (SAD) – klizanje
Chloe Kim (SAD) – snowboard
Rayssa Leal (Brazil) – klizanje
Mark McMorris (Kanada) – snowboard
Carissa Moore (SAD) – surfanje

fokus.ba