Osobe čiji zahtjevi za azil budu pravosnažno odbijeni, moraju napustiti Njemačku


Zakon o ubrzanju postupka o azilu, koji je stupio na snagu 24. oktobra, ima uz ostalo za cilj brzo i konsekventno izvršavanje obaveze napuštanja zemlje, poručili su iz Ambasade Savezne Republike Njemačke u BiH, prenosi Anadolu Agency (AA).
“Lica čiji zahtjevi za azil budu pravosnažno odbijeni, moraju napustiti Njemačku. Onaj ko dobrovoljno i blagovremeno ne napusti Njemačku, biće prognan. Konkretni rokovi za izgon ubuduće više neće biti najavljivani. Osim toga, u slučaju neblagovremenog napuštanja zemlje ili u slučaju izgona, prijete zabrane ponovnog ulaska na cijeli prostor Schengena”, navedeno je iz Ambasade SR Njemačke u BiH.
Ovo će se, ističu, primijenjivati i za osobe koje u Njemačkoj budu podnosile zahtjeve za azil s namjerom zloupotrebe.
Za ljude koji nemaju pasoš ili drugi identifikacioni dokumenat ubuduće će sve češće biti omogućena deportacija u domovinu sa evropskim identifikacionim dokumentom.
Njemački parlament Bundestag je 15. oktobra donio odluku o izmjeni zakona o azilu.

(fokus.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.