OVO SE VAŠ LIJEČNIK NEĆE ZAPITATI: Može li manjak hranjivih tvari u tijelu biti uzrok vaše depresije?


Problemi mentalnog zdravlja, osobito depresije, sve više prevladavaju u društvu

Srećom, brojni napori koje su znanstvenici napravili kako bi odredili korijen tih problema počinju se nazirati, a ljudi sada imaju jasniju sliku o tome zašto te bolesti pogađaju mnoge pojedince.

Jedan od čimbenika koji je primjećen kao glavni u razvoju depresije je nedostatak prave prehrane.

Hranjive tvari igraju ulogu u mnogim procesima koji se odvijaju u tijelu, uključujući sintezu neurotransmitera, stanični metabolizam i imunokompetenciju.

Znanstvenici su već povezali hranjive tvari s mentalnim zdravljem. Međutim, istraživači nisu bili sigurni je li loša prehrana uzrok ili posljedica problema kod mentalnog zdravlja. Znaju samo da većina depresivnih pojedinaca pati od nedostataka hranjivih tvari.

U nedavnom istraživanju koje je obuhvatilo 13.486 djece i mladih, otkrili su da nezdrava prehrana povećava agresivnost, nasilje i psihički stres.

Osim toga, zasebna studija kod 184 starije osobe pokazala je da je loša prehrana povećala učestalost komorbidne depresije. Ova su istraživanja pokazala da nedostaci hranjivih tvari doprinose stvaranju simptoma depresije.

Minerali su uključeni u aktivaciju Neurotrofnog faktora mozga (BDNF), koji regulira neuronsku plastičnost, kao i sazrijevanje i diferencijaciju novih neurona.

Nažalost, mnogi depresivni pacijenti pate od niskih razina BDNF. Zbog toga su istraživači došli do načina kojim bi poboljšali proizvodnju BDNF-a, a neki od najperspektivnijih tretmana koji su otkrili je dodavanje cinka i magnezija.

Izvješće dr. Jamesa Greenblatta i njegovih suradnika usredotočilo se na odnos nedostataka cinka i magnezija na depresiju. Zašto su ta dva minerala tako važna?

Prije svega, cink je jedan od najobilnijih minerala u mozgu. Potreban je u velikim količinama jer podržava različite funkcije, kao što je aktiviranje središnjeg i perifernog živčanog sustava. Ljudi koji pate od nedostataka cinka često doživljavaju promjene u ponašanju i oštećenje funkcije mozga.

Prethodne studije su pokazale da mnogi bolesnici sa depresijom imaju niske razine cinka. Nadalje su rekli da je suplementacija cinkom poboljšala uklanjanje simptoma depresije.

Magnezij je također važan za prevenciju depresije, budući da je taj mineral uključen u različite enzimske, hormonalne i neurotransmiterske procese poput cinka.

Štoviše, magnezij je uključen u metabolizam, regulira transport drugih minerala i modulira odgovor na stres. Prethodne studije su otkrile da magnezij poboljšava simptome depresije, a njegov nedostatak može pogoršati mentalno zdravlje.

Nadalje se navodi da terapija antidepresivima i oporavak od depresije su često povezani sa obnovom zdrave razina magnezija u tijelu.

Dakle, ako vi ili netko koga poznajete pati od depresije, poboljšanja u unosu hranjivih tvari ili dodataka prehrani mogu biti ono što trebate, a ne uzimanje štetnih antidepresiva.

Pravilna prerana će vam dati hranjive tvari koje su vam potrebne da biste ostali zdravi. Ako patite od depresije, ovdje je lista nekih od zdravih namirnica koje vam mogu pomoći da se osjećate bolje u bilo kojem trenutku: tamno lisnato povrće, orasi, avokado, gljive, luk, rajčice, grah, sjemenke, jabuke.


Novi-Svjetski-Poredak.com