Pismo Alberta Ajnštajna iz 1922. prodato za 55.000 maraka


Pismo Alberta Ajnštajna (Einstein) iz 1922. godine, u kojem govori o svojim strahovima zbog porasta antisemitizma u Njemačkoj više od desetljeća prije dolaska nacista na vlast, prodato je na aukciji u Izraelu za 32.000 dolara (oko 55.000 maraka).

– Ovdje se kuhaju ekonomski i politički mračna vremena. Mogu reći da sam sretan što sam u prilici otići od svega toga – napisao je tada 43-godišnji Ajnštajn sestri Mariji nakon što je napustio Berlin i otišao na mjesto koje se u pismu ne spominje, prenose agencije.

Ono što je posebno u ovom pismu je to što je Ajnštajn, čak 10 godina ranije, predvidio događanja u Njemačkoj, kazao je Meron Eren, jedan od osnivača aukcijske kuće “Kedem”, koja je pismo ponudila na prodaju, a koje je kupio nepoznati muškarac.

avaz.ba