Razarajući tajfun u Kini usmrtio 13 ljudi, 16 nestalo u klizištima, otkazani letovi, nema struje, Šangaj u strahu


Državne službe sigurnosti pokušavaju spasiti putnike na poplavljenim saobraćajnicama


Najmanje 13 ljudi je poginulo, a više od milion ih je bilo prisiljeno napustiti svoje domove u Kini zbog udara tajfuna Lekima.

Šesnaestero ljudi se vodi kao nestalo, nakon što je pod udarom oluje došlo do klizanja terena. Tajfun je rano jutros po lokalnom vremenu udario u području Venlinga, između Tajvana i kineske finansijske prijestonice Šangaja. 

Oluja je prvo bila kvalificirana kao “super tajfun”, međutim, lagano je oslabila prije udara, dosegnuvši udare vjetra od 187 km/h.

Lekima sada prolazi sjevernom pokrajinom Žejiang i očekuje se da udari na Šangaj, grad s oko 20 miliona stanovnika. Državne službe sigurnosti pokušavaju spasiti putnike na poplavljenim saobraćajnicama, piše dnevni avaz.

Otkazano je više od hiljadu letova, a u čestom prekidu je i željeznički saobraćaj. Očekuje se da će, dok stigne do Šangaja, oluja oslabiti, međutim, i dalje postoji visok rizik od poplava. Evakuirano je oko 250.000 stanovnika, a još 800.000 njih iz pokrajine Žeijang napustilo je svoje domove. 

Procjenjuje se da je oko 2,7 miliona domova u regionu ostalo bez struje zbog jakog vjetra i prekinutih linija. Ovo je deveti tajfun koji pogađa Kinu ove godine, ali ujedno i najjača oluja posljednjih nekoliko godina. 

cazin.net