Stariji ljudi češće dijele lažne vijesti na Facebooku


Stariji ljudi četiri puta više dijele lažne vijesti na društvenoj mreži Facebook u odnosu na mlađe generacije, pokazalo je istraživanje objavljeno u magazinu Science. U prosjeku Amerikanci stariji od 65 godina na Facebooku dijele gotovo sedam puta više lažnih vijesti u odnosu na osobe od Amerikanaca starosne dobi između 18 i 29 godina. Pokazalo je to istraživanje istraživača sa Univerziteta New York i Princeton. Ipak, dijeljenje lažnog sadržaja je relativno rijetka aktivnost.

Istraživači su analizirali aktivnosti 1.750 odraslih Amerikanaca na Facebooku te su uporedili linkove koje su dijelili s listom objavljivača lažnih vijesti. Ustanovili su da većina korisnika Facebooka nisu dijelili članke s domena s lažnim vijestima tokom 2016. godine, samo 8,5 posto korisnika Facebooka u istraživanju je podijelilo najmanje jedan link s domena kao što su denverguardian.com, truepundit.com ili donaldtrumpnews.co. Ove stranice i još 18 sličnih su na listi onih koji objalvjuju lažne vijesti.

Oni koji su dijelili linkove s 21 domene naklonjene američkom predsjedniku Donaldu Trumpu pokazuju jasne demografske razlike. Gotovo jedan od pet (18 posto) korisnika Republikanaca je podijelio najmanje jedan link stranice s lažnim vijestima u poređenju s manje od 4 posto Demokrata koji su to učinili. Što je korisnik konzervativniji, dijeli više članaka, a to se objašnjava činjenicom da su lažne vijesti uglavnom bile one koje su pisane u Trumpovu korist te tendecijom da korisnici dijele članke s kojima se slažu.

Oni koji su općenito dijelili najviše sadržaja su najmanje dijelili lažne vijesti, što pokazuje da nije problem samo u tome što ljudi dijele baš sve. Oni koji dijele mnogo linkova su zapravo bolje upoznati s medijima i sposobni su da razlikuju istinu od laži na internetu.

Istraživači su također ustanovili da Amerikanci u šezdesetim i stariji nemaju dovoljno znanja o digitalnim medijima koje je potrebno da bi ispravno procijenili pouzdanost članaka koje pronalaze na internetu.

klix.ba