Studiranje u Austriji


Zahtjev za upis na neki od univerziteta u Austriji mora se podnijeti za zimski semestar najkasnije do 1. septembra, a za ljetni najkasnije do 1. februara. (Napomena: za studente koji se žele upisati na Univerzitet veterinarske medicine neophodno je znati da je upis moguć samo u zimskom semestru).

Kada podnosite  zahtjev potrebno je da priložite:

1. Popunjena aplikacija za upis na odgovarajući univerzitet u Austriji
2. Dokaz o završenoj srednjoj školi
3. Dokaz o znanju njemačkog jezika, ako je potrebno
4. Dokaz o upisu na odgovarajuće studije u zemlji, gde ste završili srednju školu
Ako već studirate potrebno je da priložite i
5. Uverenje o položenim ispitima, koje možete  dobiti u studentskoj službi vašeg fakulteta.

Svi dokumenti moraju biti prevedeni na njemački i ovjereni od strane sudskog tumača.
Ovako prikupljenu dokumentaciju šaljete sa zahtjevom za upis studentskoj službi univerziteta/fakulteta na kojem želite da studirate.

Nakon toga ćete čekati 6 do 9 nedjelja na odgovor  sa potvrdom o prijemu na univerzitet/fakultet (Bescheid) na vašu kućnu adresu. Ako je dobijete sledeći korak je da se obratite Austrijskoj ambasadi, koja će Vam objasniti šta bi dalje trebalo da radite.

Troškovi života za studiranje u Austriji

Smještaj u Austriji – Osnovne dvije mogućnosti rješavanja stambenog smještaja jesu studentski domovi i iznajmljivanje stanova. Prosjek mjesečne kirije za sobu u studentskom domu u Beču iznosi oko 250 eura, uključujući sve režije. Može se naići i na jeftinije studentske domove, ali je do njih obično teže doći i potrebno je duže čekanje za slobodnu sobu. Nešto skuplja alternativa je iznajmljivanje stana. Prosječna cijena malog stana u Beču je oko 350 eura. S režijama ta cijena često dostiže i do 450 eura. Cijena stana i ostalih troškova u vezi sa stanovanjem se može znatno smanjiti ukoliko više osoba živi u jednom stanu.

Gradski prevoz – Semestralna karta (četiri mjeseca) košta 128,50 evra u Beču. Za vrijeme raspusta (februar, juli, august i septembar) mjesečna karta iznosi 29,50 eura. Osobe preko 26 godina nemaju pravo na povlastice i moraju kupovati mjesečnu kartu koja košta 49,50 eura tokom čitave godine. Alternativa je godišnja karta koja košta 449 eura.
Zdravstveno osiguranje – Od 1.7.2011. godine studentsko osiguranje u Austriji košta 50 eura mjesečno (zdravstveno osiguranje se svaki mjesec mora uplaćivati).
Troškovi za mobilni telefon – Najjeftinije varijante se mogu naći za ispod 10 evra mjesečno uključujući određeni broj besplatnih minuta unutar Austrije i određeni broj besplatnih poruka unutar Austrije.
Internet – Zavisno da li želite fiksni ili mobilni internet, cijena mesečnog korištenja interneta u proseku iznosi oko 9 eura za mobilni internet (ograničeno korišćenje), odnosno 20 eura za fiksni internet (flatrate). U studentskim domovima je obično internet uključen u iznos kirije.
Hrana – Iznos novca potreban za hranu mnogo zavisi od načina ishrane, odnosno da li se kuha kod kuće ili se uglavnom jede van nje.  Studenti obično potroše mjesečno  oko 200 eura na hranu.
Privatni smeštaj stan: Pored toga što je pri iznajmljivanju stana potreban početni kapital za kauciju (u iznosu od 1 do 5 mjesečnih kirija), te često i provizija (ukoliko se sklapa ugovor na do tri godine, onda je cijena u iznosu do jedne mjesečne kirije, te ukoliko se sklapa ugovor na period duži od tri godine, cijena je u iznosu do dve mesečne kirije), stanovi su u većini slučajeva skupi da bi ih neko sa skromnim studentskim budžetom mogao  priuštiti. Pored ovih početnih teškoća, dolazi i početna nepreglednost kvartalnih troškova u zavisnosti od potrošnje struje i plina (ukoliko potrošnja nije uključena u mesečnu kiriju).

Zavisno od potrebe i financijskih mogućnosti, ipak postoji opcija samostalnog stanovanja ili stanovanja u zajednici (WG=Wohngemeinschaft). Korisne adrese za ovakvu vrstu smještaja možete naći na sljedećim internet-adresama:

Studentski domovi u Beču

Vjerovatno najbitnije pitanje koje strani studenti sebi postavljaju jeste: kako naći najpovoljniji smeštaj u gradu kao što je Beč? Često je to soba u studentskom domu. Mi vam predstavljamo listu sa nazivima, adresama i brojevima telefona većine domova u Beču.

Lista studentskih domova:

 Javni saobraćaj u Beču

Mreža javnih prijevoznih sredstava u Beču je jako razvijena: postoji pet metroa (njem.: U-Bahn) i 113 tramvajskih i autobuskih linija. Za one koji se kasno vraćaju kući, prijevoz je osiguran: tokom noći saobraćaj u posebnim autobusima (nightline), a vikendom i metroi. U mnogim metro-stanicama nalaze se uredi Wiener Linien gde se mogu dobiti sve potrebne informacije o prodaji prijevoznih karti. Na istom mijestu se može dobiti plan mreže bečkih linija, kao i red vožnje. Na internetu postoje informacije o redu vožnje i o linijama: ako uneseš adresu polazišta i odredišta, dobit ćeš prijedlog o najboljoj ruti.
Link: www.wienerlinien.at

Studentski restorani u Beču

Većina univerziteta nudi menze na čijim menijima se nalazi zdrava i ukusna hrana. Cijene su prilagođene studentskom džepu, a uz naljepnice Unije studenata (ÖH-Pickerl) se može dobiti i popust od 0,50 1,00 eura.

U nastavku teksta ćete naći adrese svih studentskih menzi u Beču:

– BOKU WIEN MENSA UND M-CAFE MUTHGASSE

Radno vrijeme: MENZA pon-čet (10:00-16:00 h), pet (10:00-14:00 h) CAFE pon-pet (09:00-14:30)
Adresa: Muthgasse 18, 1190 Wien

– MUSIK PENZING

Radno vrijeme: MENZA: pon-čet (09:00-17:00 h), pet (09:00-16:00 h)
Adresa: Penzinger Straße 7, 1140 Wien

– TU WIEN MENSA MARKT UND M-CAFE FREIHAUS

Radno vrijeme: MENZA: pon-čet (09:00-16:00 h), pet (09:00-15:30 h), CAFE: pon-pet (08:00-16:00)
Adresa: Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Wien

– TU WIEN CAFE SCHRÖDINGER IM FREIHAUS

Radno vrijeme: CAFE: pon-čet (08:00-19:00), pet (08:00-17:00)
Adresa: Wiedner Hauptstraße 8-10, 1040 Wien

– TU WIEN BUFFET GETREIDEMARKT

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (09:00-14:30 h)
Adresa: Getreidemarkt 9, 1060 Wien

– TU WIEN BUFFET GUßHAUSSTRAßE

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (08:30-14:30 h)
Adresa: Gußhausstraße 27-29, 1040 Wien

– UNI WIEN MENSA UND M-CAFE NIG

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (11:00-14:00 h), CAFE: pon-čet (08:00-17:00), pet (08:00-16:00)
Adresa: Universitätsstraße 7, 1010 Wien

– UNI WIEN M-CAFES IM HAUPTGEBÄUDE

Radno vrijeme: CAFE: pon-čet (08:00-17:00), pet (08:00-16:00)
Adresa: Dr. Karl Lueger Ring 1, 1010 Wien

– UNI WIEN M-CAFE IM JURIDICUM

Radno vrijeme: CAFE: pon-čet (08:00-18:00), pet (08:00-16:00)
Adresa: Schottenbastei 16, 1010 Wien

– UNI WIEN MENSA UND M-CAFE IM BWZ

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (11:00-14:00 h), CAFE: pon-čet (07:30-18:00), pet (07:30-15:00)
Adresa: Brünner Straße 72, 1210 Wien

– VMU WIEN MENSA UND M-CAFE (DA)

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (11:00-14:00 h), CAFE: pon-čet (08:30-17:00),pet (08:30-16:00)
Adresa: Josef Baumann Gasse 1, 1210 Wien

– WU WIEN MENSA MARKT UND M-CAFES UZA 1

Radno vrijeme: MENZA: pon-pet (11:00-14:30 h), CAFE: pon-čet (08:00-17:30), pet (08:00-16:00)
Adresa: Augasse 2-6, 1090 Wien

Stipendije za studiranje u Austriji

Studenti i mladi stručnjaci koji su zainteresovani za studijski ili istraživački boravak u Austriji mogu pronaći širok spektar stipendija koje nudi  OeAD-GmbH Austrijska agencija za međunarodnu mobilnost i saradnju u obrazovanju, nauci i istraživačkom radu. Većinu ovih stipendija  finansira  Ministarstvo za nauku i istraživanja Republike Austrije, dok jedan broj  finansiraju mnogobrojne nevladine organizacije i druge strane agencije.

Studenti se mogu opredjeliti za neki od sljedećih programa stipendiranja:

1. Za dodiplomske studije:

  • Mondi Austrian Student Scholarship
  • Grants of the Scholarship Foundation of the Republic of Austria

2. Za postdiplomske, doktorske i istraživačke studije:

  • Ernst Mach Grant worldwide
  • Franz Werfel Grant
  • Richard Plaschka Grant
  • Grants of the Scholarship Foundation of the Republic of Austria

Potrebno je imati na umu da je većina gore pomenutih stipendija namjenjena za programe razmene, a jedino je Mondi stipendija namjenjena za cijele dodiplomske ili master programe.

Period trajanja stipendija zavisi od programa i može biti između jednog i deset mjeseci.

Novčana sredstva dodeljuju se studentima na mjesečnoj bazi i taj iznos varira od 940 do 1040 evra u zavisnosti od dobijene stipendije.

Stipendije se dodjeljuju na osnovu kvaliteta podnijetih prijava  i ovom prilikom OeAD ohrabruje sve zainteresovane da dostave prijavu i tako dobiju šansu za usavršavanje na nekom od austrijskih univerziteta.

Za više informacija o stipendijama posjetite sajtove www.oead.at/index.php?id=235&L=1  ili www.grants.at  na kojima  možete pronaći  precizne informacije o rokovima za prijavu,  uslovima i potrebnoj dokumentaciji .

Osim toga informacije o stipendijama možete naći i na sljedećem sajtu: www.scholarships.ati

Univeziteti i fakulteti u Austriji 

Univerzitet u Gracu (u Gracu postoje četiri univerziteta):

Univerzitet Karl-Francwww.kfunigraz.ac.at
Tehnički univerzitet www.tugraz.at
Univerzitet za muziku umetnostwww.kug.ac.at
Medicinski univerzitet- www.meduni-graz.at

Univerziteti u Beču (Beču postoji 8 univerziteta): 

Medicinski univerzitet www.meduniwien.ac.at
Univerzitet za primenjenu umetnost – www.dieangewandte.at
Tehnički univerzitet – www.tuwien.ac.at
Univerzitet za muziku i dramsku umetnostwww.mdw.ac.at
Ekonomski univerzitetwww.wu.ac.at
Veterinarskio-Medizinski univerzitetwww.vetmeduni.ac.at
Univerzitet prirodnih resursa i primenjenih nauka www.boku.ac.at
Akademija likovnih umetnosti – www.akbild.ac.at
Univerziteti u Salcburgu (Paris-Lodron-Universität): www.uni-salzburg.at
Muzička akademija Mozarteum : www.uni-mozarteum.at
Privatni medicinski univerzitet : www.pmu.ac.at
Salzburg Management Business School : www.smbs.at