Tramp popustio “Huaweiju”, dao dozvolu kojom Kinezi mogu slati nadogradnje i održavati mreže


Američko ministarstvo trgovine izradilo je privremenu opću dozvolu na temelju koje “Huawei” može održavati postojeće mreže i slati softverske nadogradnje za uređaje, piše Business Insider.

Ta će dozvola, koja će trajati do 19. avgusta, omogućiti lokalnim američkim telekomima koji koriste opremu “Huaweija”, primjerice u Vajomingu i istočnom Oregonu, da i dalje nesmetano pružaju mobilne i internet-usluge korisnicima, prenosi Jutarnji.hr.

Privremena dozvola predstavlja smanjenje pritiska na kineskog tehnološkog diva. Posebno u svjetlu prošlosedmične odluke Trampove administracije da “Huawei” stave na “crnu listu” i time Kineze spriječe da kupuju dijelove i softver od američkih kompanija bez prethodnog odobrenja vlade SAD. 

Zbog toga je u nedjelju “Google” objavio da prekida sve poslovne veze s “Huaweijem” koje su do sada uključivale razmjenu hardvera, softvera i tehnoloških usluga.

Prema pisanju agencija, trenutni vlasnici “Huawei” pametnih telefona i dalje će moći koristiti “Googleove” aplikacije.

avaz.ba