Treba li beba spavati na leđima ili na boku


Američki stručnjaci ističu da je jedini ispravan položaj za bebu spavanje na leđima

Da li beba treba spavati na leđima ili na boku u prvim mjesecima, dok nema kontrolu glave, pitaju se mnogi roditelji. Kod nas se postavljanje bebe na bok radi i u porodilištima, savjetuju ga stručnjaci, a upozorava se da nije dobro da novorođenče do dva mjeseca spava ispruženo na leđima, već na boku, na način da su ručice i nožice slobodne za kretnje.  

S druge strane, Američko pedijatrijsko društvo zastupa mišljenje da je jedini ispravan položaj za bebu spavanje na leđima, i to kao položaj koji najviše štiti od sindroma iznenadne dojenačke smrti ili smrti u koljevci (SIDS) te opasnosti od gušenja. Oni ističu kako spavanje na boku nije toliko sigurno i ne preporučuje se. Spavanje na trbuhu nikako se ne preporučuje, upravo zbog opasnosti od sindroma SIDS-a.

avaz.ba