U budžetu FBiH nedostaje 237 miliona KM: Državne kompanije umjesto 120 uplatile 1,8 miliona KM


Budžet Federacije BiH je od 1. januara do 30. juna 2015. godine ostvario prihode, primitke i finansiranja od 930,2 miliona KM, što je 40 posto planiranog za ovu godinu, navodi se u informaciji o polugodišnjem izvršenju budžeta i ostvarivanju javnih prihoda koju je jučer usvojila Vlada FBiH.
Od toga poreski prihodi iznose 623,9 miliona KM, neporeski 107,0 miliona KM, prihodi od donacija 0,6 miliona KM, te primici od finansiranja 198,6 miliona KM, kaže se u izvještaju Federalnog ministarstva finansija o izvršenju budžeta FBiH.
Posmatrano na polugodišnjem nivou, idealno ostvarenje prihoda bi bilo 1,167 milijardi KM, što znači da prihodi bilježe podbačaj od 236,9 miliona KM, odnosno 21,3 posto. Posebno je značajan podbačaj prihoda od dividendi – umjesto planiranih 120, ostvareno je 1,8 miliona KM. Također, još nema priliva od inozemnog zaduživanja koje je planirano u iznosu od 254 miliona KM.
U odnosu na isto razdoblje 2014. godine, ukupno ostvareni prihodi, primici i finansiranje manji su za devet posto, ili u apsolutnom iznosu za 94 miliona KM, što je ponovo rezultat neostvarenja prihoda od dividendi u prvom polugodištu 2014. godine.
Ipak, promatrano analitički, većina kategorija prihoda bilježi rast. Tako su prihodi od indirektnih poreza, koji pripadaju federalnom budžetu, veći za 16 posto, odnosno za 57 miliona KM, prihodi od povrata anuiteta bilježe rast od 47 posto, ili za 20,9 miliona KM.
Administrativne takse veće su za 15 posto ili za 3,9 miliona KM, a novčane kazne za 31 posto ili za 1,7 miliona KM.
Vlada je danas usvojila i informaciju o ostvarenju javnih prihoda u FBiH koji su u prvom polugodištu 2015. godine iznosili 3,217 milijardi KM, što je za četiri posto ili 137,9 miliona KM više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U taj iznos nisu uključena sredstva na ime servisiranja vanjskog duga i sredstva finansiranja.
Ukupni budžetski prihodi iznosili su 1,777 milijardi KM, te su veći za šest posto ili za 99,2 miliona KM u odnosu na 2014. godinu.
Vanbudžetski fondovi ostvarili su 1,375 milijardi KM prihoda, što je, u odnosu na proteklu godinu više za tri posto, odnosno za 35,1 milion KM.
Javni prihodi ostalih korisnika u Federaciji BiH iznosili su 65,2 miliona KM i bili veći za šest posto ili za 3,6 miliona KM, kaže se u informaciji Federalnog ministarstva finansija, piše Klix.
Alarmantni podaci: Povećava se privredni kriminal, korupcija i broj narkomana
Vlada FBiH je prihvatila Informacija o stanju sigurnosti na području Federacije BiH za razdoblje januar-juni 2015. godine, sačinjenu povodom inicijative Kluba SDP-a za održavanje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH na kojoj će prioritetno biti raspravljano o ovom pitanju, piše novinska agencija Patria.
U veoma detaljnoj i sveobuhvatnoj Informaciji, koja će biti upućena Zastupničkom domu, navedeno je da je tokom prvog dijela 2015. godine, u odnosu na isto lanjsko razdoblje, broj izvršenih kaznenih djela manji za 1.614 (ili 13,8 posto), a njihova rasvijetljenost je povećana za 2,28 posto. Evidentirana su i smanjenja broja prekršaja iz oblasti javnog reda i mira za 406 (ili 4,7 posto), kao i broja napada na ovlaštene službene osobe za 83 (76,1 posto). Istodobno je za 822 (ili 6,6 posto) povećan broj saobraćajnih nezgoda u kojima je broj poginulih veći za 3,9 posto, a povrijeđenih za 6,9 posto.
U izvještajnom razdoblju je smanjen ukupan broj kaznenih djela protiv imovine za 16,2 posto (teške krađe za 17,3 posto, krađe za 18,3 posto, razbojništva za 2,1 posto i motornih vozila za 11,9 posto).
Povećanje krivičnih djela evidentno je u oblastima privrednog i finansijskog kriminala za 10,3 posto, korupcije za 45,5 posto, te zlouporabe opojnih droga za 7,6 posto.
U prvih šest mjeseci 2015. godine evidentirano je 7.155 osumnjičenih osoba za izvršenje kaznenih djela, što predstavlja pad za 15,1 posto u odnosu na uporedni period. Među počiniteljima je smanjen broj maloljetnika za 35,8 posto, kao i broja povratnika u vršenju krivičnih djela za 16,4 posto.
Usvojeni Izvještaj o radu Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova za prvih šest mjeseci 2015. godine bit će, na osnovu zaključka Vlade, dostavljen predsjedniku i potpredsjednicima Federacije BiH i Parlamentu FBiH.

(abc.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.