Učestalost srčanog i moždanog udara – jedan od znakova smaka svijeta


Allahov Poslanik, s.a.v.s., je nagovijestio: “Zaista je od predznaka Sudnjeg dana pojava iznenadne smrti.” (Et-Taberani u El-Mu’džemu-l-evsatu i El-Mu’džemu-s-sagiru – hasen)
Iznenadne smrti su posebno izražene u ovom vremenu. Naime, nakon fascinantnog napretka prevoznih sredstava, povećan je i broj žrtvava, kako u automobilskom, tako u avionskom pa i brodskom saobraćaju.
Kardiovaskularne bolesti predstavljaju uzrok smrti broj jedan u mnogim industrijalizovanim zemljama. Procjenjuje se da više od dvanaest miliona ljudi u svijetu umre svake godine od posljedica kardiovaskularne bolesti. Najznačajnije bolesti kardiovaskularnog sistema su povišen krvni pritisak i arterioskleroza.
Obje istovremeno predstavljaju faktore rizika za infarkt i moždani udar. Te dvije – često smrtonosne pojave klasificiraju se i kao kardiovaskularne bolesti. Infarkt sve više i češće “pogađa” mlade ljude. Više nije rijetkost da čovjek s 30 ili 35 godina života doživi infarkt. Do infarkta miokarda dolazi zbog naglog smanjenja protoka krvi kroz koronarne arterije.
Te arterije snabdijevaju srčani mišić krvlju i kada dođe do naglog smanjenja opskrbe, odnosno do prestanka protoka krvi, jedan dio srčanog mišića odumire i to nazivamo infarkt miokarda. Protok krvi kroz arteriju nestaje zbog začepljenja žile, sužene aterosklerozom. Faktori koji najčešće dovode do ateroskleroze i potom infarkta miokarda su: pušenje, pretilost, povišen kolesterol, dijabetes i hipertenzija.
Uz to, smrt od infarkta, raznih vrsta raka, koji se brzo i rapidno prošire i munjevito izazovu brze smrtne posljedice, sve su više primjetne u ovom vremenu. Iako je medicina izuzetno uznapredovala, ipak ljudi brže, usljed ovakvog munjevitog tempa života, umiru i iznenada nestaju.
Zbog toga bi svaki svjestan i pametan čovjek trebao da povede računa o načinu svog života i da se tevbom i dobrim djelima priprema za smrt, koja može nastupiti iznenada.Sve ovo ukazuje da su Poslanikova, s.a.v.s., predskazanja posebno znanje koje mu je podario Onaj koji sve zna!

Dr. Šefik Kurdić

(putem-islama.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.