Uhapšeni granični policajci u Sloveniji, primali mito od državljana BiH


400 EURA ZA PEČAT

Cvijetić je organizirao da se pasoši njegovih zemljaka koji rade u Austriji i Njemačkoj autobusnim linijama preko Gruškovja i Zavrča dovedu do policajaca koji su za mito izdavali lažne potvrde, odnosno pečate o prelasku vanjske granice Schengena

Pet slovenskih graničnih policajaca privedeno je zbog primanja mita, a unutrašnja kontrola potvrdila je da su za novac odnosno mito omogućavali nezakonit boravak u Schengenskom području nositeljima putnih dokumenata “trećih država”, većinom državljanima BiH.

Radi se o istraživanju sumnje na kaznena djela korupcije koja smo otkrili različitim aktivnostima, pa i prikrivenim tajnim praćenjem”, rekla je danas u izjavi za medije glasnogovornica policije Vesna Drole.

“Oni su za novac državljanima trećih država lažno potvrđivali da su prešli vanjsku šengensku granicu te im tako omogućavali kontinuirani boravak u Schengenskom području, suprotno propisima po kojima je to ograničeno na 90 dana, nakon čega je taj boravak nezakonit”, kazala je Drole.

Potvrdila je da su policajci, uhapšeni u subotu, danas predani sucu istrage. Riječ je o četiri policajca s graničnog prijelaza Gruškovje (Macelj) i jednom s prijelaza Zavrč (Dubrava Križovljanska).

Radi se o istraživanju sumnje na kaznena djela korupcije koja smo otkrili različitim aktivnostima, pa i prikrivenim tajnim praćenjem”, rekla je danas u izjavi za medije glasnogovornica policije Vesna Drole.

“Oni su za novac državljanima trećih država lažno potvrđivali da su prešli vanjsku šengensku granicu te im tako omogućavali kontinuirani boravak u Schengenskom području, suprotno propisima po kojima je to ograničeno na 90 dana, nakon čega je taj boravak nezakonit”, kazala je Drole.

Potvrdila je da su policajci, uhapšeni u subotu, danas predani sucu istrage. Riječ je o četiri policajca s graničnog prijelaza Gruškovje (Macelj) i jednom s prijelaza Zavrč (Dubrava Križovljanska).

fokus.ba